Absolwentka Wydziału Architektury finalistką Konkursu o Doroczną Nagrodę SARP

12-10-2022
Projekt mr inż. arch. Magdaleny Zimińskiej „Przestrzeń aktywności międzypokoleniowej. Zespół Dom seniora- przedszkole” Wydział Architektury Politechnika Białostocka

Projekt mgr inż. arch. Magdaleny Zimińskiej zatytułowany „Przestrzeń aktywności międzypokoleniowej. Zespół Dom seniora- przedszkole” znalazł się w finale tegorocznej edycji Konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku 2022 na najlepszy projekt dyplomowy studiów magisterskich. Praca naszej absolwentki została wykonana pod okiem promotor dr inż. arch. Agnieszki Januszkiewicz i obroniona w 2021 roku na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Integrowanie dzieci z osobami starszymi zyskuje popularność na świecie. Powstaje coraz więcej domów opieki dla seniorów, łączonych z przedszkolami, czy domami dziecka. Korzyści takiego rozwiązania jest wiele. Najmłodsi rozwijają swoje umiejętności emocjonalne i społeczne, a seniorzy czują się potrzebni i zapominają o samotności.

Wpisując się w ten globalny trend absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w ramach swojej pracy magisterskiej zaprojektowała przestrzeń, która wzmacnia więzi międzypokoleniowe.

– Idea przestrzeni wspólnej aktywności międzypokoleniowej jest próbą zwrócenia uwagi na zagadnienie starzenia się społeczeństwa i związane z nim problemy osób starszych, takie jak ageizm oraz pogłębiający się dystans międzypokoleniowy. Ten problem jeszcze mocniej uwydatniła pandemia, która utrwaliła stereotyp ludzi starszych jako nieradzących sobie i odizolowanych od życia społecznego. Jednakże nowe sposoby prowadzenia życia, zwiększająca się świadomość tych osób do brania odpowiedzialności za własny byt, skłania do przeanalizowania pomysłów na realizację nowatorskich funkcji mieszkaniowych skierowanych do tej grupy społecznej. Taką ideą jest właśnie łączenie domu seniora z przedszkolem, gdzie pozwala się na możliwość poprawy jakości życia na starość – życia aktywnego i pozytywnego – mówi autorka projektu podkreślając zalety budowania relacji młodych ze starszymi, a także szansę na obcowanie z naturą.

Pomysł Magdaleny Zimińskiej docenili specjaliści z branży i tym samym jej praca znalazła się w finale prestiżowego konkursu SARP’u, który trwał od 20 czerwca do 6 października 2022 r. Do konkursu mogły być zgłaszane prace dyplomowe magisterskie, które uzyskały pozytywną opinię komisji dyplomowej danego Wydziału Architektury. Projekty były weryfikowane na trzech etapach, a głównym kryterium oceny były wybitne wartości architektoniczne i urbanistyczne projektu oraz ich znaczenie w procesie przestrzennego kształtowania środowiska życia człowieka. Sąd konkursowy brał pod uwagę także wartości przestrzenne i plastyczne pracy, jej ideę oraz wpływ na kształtowanie otoczenia, a także nowatorstwo i poziom techniczny prezentowanych rozwiązań. Przy wyborze zwycięzców znaczenie miały też rozwiązania w zakresie zagadnień ekologicznych i energetycznych projektowanego obiektu.

Gala wręczenia dyplomów konkursu na Dyplom Roku 2022 odbyła się 7 października 2020 r. w Warszawie. Architekt Magdalena Zimińska znalazła się w gronie  finalistów.

– Sam udział w finale konkursu SARP był dla mnie niezwykłym wyróżnieniem. Cieszę się, że jury doceniło mój projekt oraz idee, które mu towarzyszyły. Myślę, że komisja miała trudne zadanie wyłonić laureata konkursu, bo projekty zakwalifikowane do finału były na wysokim poziomie oraz poruszały bardzo różne tematy. W moim odczuciu, udział w konkursie, spotkanie w gronie polskich architektów oraz wysłuchanie ich opinii, poznanie w jaki sposób postrzegają architekturę oraz zawód architekta, zmotywował mnie do dalszego rozwoju i okazał się bardzo wartościowym przeżyciem.

Gratulujemy mgr inż. arch. Magdalenie Zimińskiej oraz jej promotorce – dr inż. arch. Agnieszce Januszkiewicz.

Wielkie brawa! Liczymy, że wyjątkowy projekt uda się wdrożyć w życie.