O metodach Lean, żeby przynosiły prawdziwe zyski!

05-12-2023

Rynek idei, koncepcji, metod i technik doskonalenia organizacji jest niezwykle bogaty. Ich autorami są zarówno uczeni, jak i konsultanci oraz menedżerowie z dużą praktyką w zarządzaniu firmami. Proponują oni bardzo różne rozwiązania. Bywa, że niektóre z nich są zbliżone, inne – stoją ze sobą w sprzeczności. Jak zatem, w tym nadmiarze idei, znaleźć rozwiązanie, które nie tylko będzie dostosowane do specyfiki firmy, ale również przyniesie jej trwałe korzyści konkurencyjne oraz ekonomiczne?

Monografia naukowców z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej odpowiada na ten problem. Dostarcza oryginalnego i wartościowego spojrzenia na metody zarządzania operacjami firm, określane jako Lean, które są coraz chętniej stosowane przez przedsiębiorców. Nasi badacze dowodzą, że nie wystarczy wdrożyć Lean w danej firmie. Kluczem do sukcesu i wypracowania trwałych korzyści jest trafne dobranie konkretnych metod.

Autorami wydanej w 2023 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Białostockiej, publikacji pt. „Zarządzanie strumieniem wartości. Źródło trwałych korzyści w organizacji”, są: dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB, mgr inż. Patrycja Rogowska, dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka – pracownicy Katedry Zarządzania Produkcją na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Książka prezentuje ich dotychczasowe osiągnięcia naukowe i aplikacyjne, dotyczące metod i technik wykorzystywanych w zarządzaniu przepływem wartości w systemach produkcyjnych oraz usługowych, z uwzględnieniem fazy przepływu prowadzącego do powstania nowego produktu.

– Podjęliśmy się w tej pracy próby dowiedzenia tezy, że tylko działania doskonalące operacje – które prowadzą do realnej poprawy przepływu wartości – przynoszą trwałe i ważne korzyści firmie. W tym celu przybliżyliśmy pojęcie przepływu wartości w firmie, kluczowego dla naszych rozważań. Wyjaśniając czym jest strumień wartości, można łatwo przejść do kolejnego zagadnienia, które poruszamy w książce, czyli marnotrawstwa, które jest stratą – wyjaśnia dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB.

– Poddajemy ocenie i demonstrujemy sposób wykorzystania nie tylko metod Lean, ale też tzw. Teorii Ograniczeń, która jest związana z wdrażaniem innowacji i coraz częściej jest obiektem zainteresowania biznesu. Ta ostatnia, w dość prosty i sugestywny sposób, stawia problem, co należy usprawnić w firmie i co stanowi ograniczenie jej rozwoju stratą – dodaje dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB.

Zastosowana w książce metoda studium przypadku pozwala nie tylko na demonstrację możliwych rozwiązań praktycznych, ale też na wyprowadzenie szczegółowych wskazówek, jak prowadzić zarządzanie skupione na strumieniu wartości. Zaniedbanie tego ważnego punktu odniesienia podczas wprowadzania projektów doskonalenia organizacji, opierających się na Lean lub innej metodyce, prowadzi do niepotrzebnego ryzyka ponoszenia strat oraz zawodu z pokładanych nadziei w skuteczność wdrażanych metod.

– Innym, ale nie mniej ważnym celem poznawczym naszej monografii, jest wskazanie kwestii wymagających dalszych prac badawczych w analizowanym obszarze. To, czym jest wartość w strumieniu, mimo dość intuicyjnego znaczenia, w praktycznym wdrożeniu wielu prezentowanych przez nas metod zaczyna być problematyczne. Dlatego stawiamy nacisk na pogłębione zrozumienie tych fundamentalnych kwestii w naszej monografii. Razem z dr Elżbietą Krawczyk-Dembicką i mgr Patrycją Rogowską staraliśmy się przygotować pracę o wysokich walorach naukowych, ale jednocześnie przystępną dla menadżerów – mówi dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB.

Publikację, udostępnioną na licencji Creative Commons, można pobrać na stronie: Oficyny Wydawniczej PB (publikacje 2022). Warto też przypomnieć, że tytuły (książki oraz czasopisma) wydawane przez Oficynę Wydawniczą PB są udostępniane również na stronach BIBLIOTEKI CYFROWEJ POLONA oraz CYFROWEJ WYPOŻYCZALNI Academica.

Zapraszamy do lektury!

Tytuł: Zarządzanie strumieniem wartości. Źródło trwałych korzyści w organizacji

Autorzy: dr hab. inż. Wiesław Urban, prof. PB, mgr inż. Patrycja Rogowska, dr inż. Elżbieta Krawczyk-Dembicka

Rodzaj publikacji: monografia