Wystawa „Polska nauka w XX-leciu międzywojennym”

15-07-2019

Na Politechnice Białostockiej można oglądać wystawę przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącą stanu polskiej nauki i przedstawiającą sylwetki najwybitniejszych, polskich naukowców okresu międzywojnia.

Osoby, które wybiorą się do budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia (CNK) będą miały okazję zobaczyć, jak wyglądał m.in. autor przyjętych na całym świecie oznaczeń grup krwi (0, A, B i AB) ‒ Ludwik Hirszfeld. Ponadto wśród 52 zaprezentowanych postaci naukowców zobaczymy twórcę nowoczesnej kartografii Eugeniusza Romera i autora pierwszych europejskich elektrowni wodnych ‒ Gabriela Narutowicza, a także twórcę pierwszego mostu spawanego ‒ Stefana Bryłę. Na zdjęciach znaleźli się również: wynalazca peryskopu czołgowego – Rudolf Gundlach, współtwórca walkie-talkie ‒ Henryk Magnuski i przedstawiciele Lwowskiej Szkoły Matematycznej.

Wystawa jest doskonałym pretekstem, by poznać bliżej sylwetki wybitnych, polskich naukowców. W okresie międzywojnia Polska mogła poszczycić się nie tylko prężnie odradzającym się życiem akademickim, ale przede wszystkim sukcesami w wielu dziedzinach nauki, od nauk humanistycznych po medycynę i nauki ścisłe. Funkcjonowało wówczas 25 szkół wyższych, w tym wśród szkół publicznych: 5 uniwersytetów i 2 politechniki. Uczyło się na nich 48 tys. studentów.

Projekt powstał w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Jest to wystawa mobilna, która zagości na wielu polskich uczelniach. W Białymstoku pozostanie przez tydzień.

Wystawa mobilna „Polska nauka w XX-leciu międzywojennym” jest dostępna zwiedzającym w okresie: 15-19 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00.

Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej

ul. Zwierzyniecka 16

Dodatkowych informacji udziela: Dział Promocji Politechniki Białostockiej, tel. 85 746 9048.