Rektor Politechniki Białostockiej – Liderka aktywności społecznej. Nagroda Forum Kobiet Podlasia

09-11-2023
Rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk- Liderka Aktywności Społecznej
Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej, została wyróżniona przez Forum Kobiet Podlasia tytułem Liderki aktywności społecznej.

Forum skupia się na misji szeroko pojętej edukacji i aktywizacji kobiet, przyczynia się do wzrostu świadomości społeczeństwa na temat roli i wpływu kobiet oraz nieustannego poszukiwania,
wdrażania i promowania programów i rozwiązań generujących wzrost kompetencji kobiet. II Forum Kobiet Podlasia zgromadziło około 300 pań z całego regionu. Spotkanie było także okazją do uhonorowania między innymi Rektor Politechniki Białostockiej statuetką i tytułem Liderki aktywności społecznej.

– Jestem niezmiernie zaszczycona tym wyróżnieniem – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Jestem przekonana o odpowiedzialności społecznej nauki i działalności całej Uczelni. Politechnika Białostocka służy przede wszystkim społeczności lokalnej jako ośrodek edukacji i miejsce które łączy naukę biznes i sztukę. Dziękując za wyróżnienie pragnę zapewnić, że będę kontynuować misję zapisaną w strategii społecznej odpowiedzialności uczelni.

Zainteresowanie II Forum Kobiet Podlasia było tak duże, że bilety wysprzedały się w kilka godzin.

– Temat przewodni to „Co ludzie powiedzą”. Myślę że każda z nas jest troszeczkę własnym cenzorem, ale też bardzo często my jesteśmy cenzurowane za to jak wyglądamy, co robimy, dokąd zmierzamy, w jakich jesteśmy rolach, więc my chcemy troszeczkę odczarować te sytuacje – mówi Małgorzata Wenclik, jedna z organizatorek, członkini Zarządu Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet. – Tym motywem przewodnim jest złota rybka i my chcemy być takimi złotymi rybkami po prostu dla siebie. Chcemy być szczęśliwymi kobietami, chcemy mieć możliwość wyboru i chcemy być właśnie tam, gdzie chcemy. Nie chcemy, żeby ktoś nas usadzał na jakieś krzesłach i o tym dyskutujemy.

Podczas forum można też było skorzystać z badań profilaktycznych.

– Październik to jest miesiąc walki z nowotworami, dlatego naszym stałym partnerem w tego rodzaju wydarzeń jest Białostockie Centrum Onkologii – mówi Wenclik. – Panie miały okazję zrobić USG piersi, przebadać się pod kątem raka skóry. Niestety profilaktyka w województwie podlaskim jest na bardzo niskim poziomie, dlatego też warto spotykać się w tego rodzaju miejscach, które może odczarowują trochę tą profilaktykę.

Forum Kobiet Podlasia to pierwsza i jedyna na terenie Województwa Podlaskiego inicjatywa, która za cel postawiła sobie integrację środowisk kobiecych oraz zwiększanie aktywności kobiet we wszystkich obszarach. Czerpie z bogactwa kultury Podlasia jako swego dziedzictwa i równolegle kreuje i realizuje swoje działania w duchu nowoczesności. Forum jest organizacją odpowiedzialną społecznie i kierującą się etyką. Ma aspiracje, by stale być organizacją, która będzie naśladowana jako wzorzec sukcesu.

Forum Kobiet Podlasia tworzy: Era Nowych Kobiet Podlaskie, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Podlaskie Centrum, Kobiety w Centrum – Podlaskie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, 100-lecie Kobiet.

(jd, jg)