Doba to za mało! Pierwsza białostocka Akademicka Doba Sportu już za nami

08-11-2023

Po raz pierwszy w Białymstoku, głównie w obiektach Politechniki Białostockiej, odbyła się Akademicka Doba Sportu. Maraton różnorodnych aktywności sportowych, turniejów tenisa stołowego, futsalu, siatkówki, szachów, a nawet samoobrony, zaczął się 6 listopada o 15:oo. Zakończył – dobę później.

Akademicka Doba Sportu to akcja ogólnopolska, zainicjowana przez Akademicki Związek Sportowy. Jej celem jest promocja sportu akademickiego i rekreacji. Lokalną edycję ADS, po raz pierwszy w naszym mieście, zorganizował Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej we współpracy z Klubem Środowiskowym AZS Województwa Podlaskiego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej.

– Skrót AZS można czytać na dwa sposoby, jako Akademicki Związek Sportowy, ale też jako Atmosfera-Zabawa-Sport. Oba świetnie oddają ducha Akademickiej Doby Sportu. W tej akcji chodzi zarówno o to, żeby pozytywnie wkręcić młodych ludzi w dobrą zabawę i zdrowy styl życia, jak i o to, żeby dołączyli do największej w Polsce studenckiej organizacji sportowej. Akcja jest wielowymiarowa, tak jak wielowymiarowy i multidyscyplinarny jest sport uprawiany przez młodych zawodników na uczelniach w Białymstoku i regionie – mówił dr Piotr Klimowicz, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej.

24-godzinne zmagania studentów w różnych dziedzinach sportowych bardzo spodobały się uczestnikom Akademickiej Doby Sportu. W końcu nie codziennie można do 2-giej nad ranem pograć w siatkówkę, czy futsal, albo zacząć dzień o 8-mej rano od kursu samoobrony. W programie ADS były też turnieje tenisa stołowego, turniej szachowy, warsztaty z oddechu w sporcie, a na zakończenie dynamiczny aerobik. Wielką atrakcją wydarzenia było spotkanie z Wojciechem Nowickim – mistrzem olimpijskim w rzucie młotem oraz absolwentem Politechniki Białostockiej (czytaj więcej na: Mistrz olimpijski Wojciech Nowicki spotkał się ze studentami Politechniki Białostockiej)

Jak podkreśla Rektor Politechniki Białostockiej dr. hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB wszystko to po, żeby zachęcić do uprawiania sportu tych, którzy się jeszcze nie zdecydowali, albo pomóc studentom znaleźć taką dyscyplinę, której chcieliby poświęcić czas i energię.

– Po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Politechnice Białostockiej Akademicką Dobę Sportu. Mnóstwo dyscyplin, mnóstwo uczestników rozgrywek, które trwały przez całą noc. Spotkanie z Wojciechem Nowicki pokazało, jak ważny jest sport i propagowanie kultury fizycznej, która pomaga studentom osiągać sukcesy także w nauce. Dlatego zamierzamy rozwijać zarówno dyscypliny, jakimi zajmują się sekcje sportowe naszego Klubu AZS oraz infrastrukturę uczelnianą, która umożliwi uprawienie różnego rodzaju aktywności – podkreślała dr. hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Zaproszenie do udziału w Akademickiej Dobie Sportu przyjął Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski i absolwent Politechniki Białostockiej.

– Z mojej perspektywy przyznam, że sport akademicki jest bardzo ważny – w ogóle rozwój fizyczny jest bardzo ważny, szczególnie dla młodego człowieka. W Politechnice Białostockiej stawiałem swoje pierwsze kroki w lekkoatletyce. Tutaj budowałem swoje wyniki i swoją karierę. Bardzo miło wspominam studia w Politechnice i mogę podziękować za pomoc, która była mi tutaj dana, bo myślę, że ona również przyczyniła się w jakimś stopniu do rozwoju mojej kariery. Miałem tutaj zapewnione zarówno dostęp do siłowni, jak i sauny; nauczyciele zawsze służyli pomocą i radą – mówił Wojciech Nowicki.

Podczas swojego spotkania z młodymi fanami opowiadał, jaką przeszedł drogę, by osiągnąć najwyższe sportowe laury i przekonywał studentów, że trening nie wyklucza nauki i odwrotnie – nauka nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu.

Potwierdza to Klaudia Sokołowska, młoda karateczka, która treningi i starty w turniejach łączy ze studiowaniem kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. W maju 2022 r. zdobyła złoty medal w klasyfikacji generalnej AMP w Karate WKF w kumite indywidualnym kobiet do 55 kg, a w Europejskich Igrzyskach Akademickich (European Universities Games 2022) reprezentowała Politechnikę Białostocką w ćwierćfinale, co do tej pory jest największym osiągnięciem uczelni w tych zawodach.

–  Od prawie 13 lat łączę sport z nauką. Cała akcja Akademickiej Doby Sportu bardzo mi się spodobała, jednak najbardziej cieszę ze spotkania z Wojciechem Nowickim. Jest on dla mnie największą inspiracją. Pokazuje, jak sobie radzić ze sportem, dobrze połączyć plan dnia. Opowiedział też ciekawe rzeczy o radzeniu sobie ze stresem i psychicznym przygotowaniu do zawodów – mówiła Klaudia Sokołowska.

Jak podkreślają organizatorzy Akademickiej Doby Sportu doba to za mało, żeby poznać wszystkie możliwości uprawiania sportu w czasie studiów. Dlatego już dziś zapowiadają powrót akcji w kolejnych latach.

Organizatorzy i Partnerzy Akademickiej Doby Sportu: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Akademicki Związek Sportowy, Pasja AZS, Politechnika Białostocka, Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej, Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego, Klub Judo Politechniki Białostockiej, Hydros Plus Tomasz Kulesza.

Patronat Medialny: Radio Akadera.

(mr)