Chór Politechniki Białostockiej obchodził jubileusz 45-lecia!

06-11-2023

4 listopada 2023 r. Chór Politechniki Białostockiej świętował 45-lecie pracy artystycznej! Na koncercie jubileuszowym zabrzmiały niezwykłe utwory dla licznie zgromadzonej publiczności.

To było wielkie święto studenckiego muzykowania na najwyższym poziomie! Nasz Chór Politechniki Białostockiej obchodził jubileusz 45-lecia śpiewająco! Na scenie Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej wystąpił 55-osobowy Chór Politechniki Białostockiej, z towarzyszeniem artystów OiFP: Michaliny Miłkowskiej (sopran), Grzegorza Bożewicza (bandoneon) i Anny Kamińskiej (fortepian). Wybrzmiały „Misa a Buenos Aires” Martina Palmeri oraz utwory a cappella z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Nad całością koncertu czuwała prof. Wioletta Miłkowska – wieloletnia dyrygentka chóru.

Chór Politechniki Białostockiej powstał w 1977 roku. Tworzą go studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Białostockiej. W repertuarze zespołu znajdują się utwory a cappella, zarówno świeckie, jak i sakralne z różnych epok, a także formy wokalno-instrumentalne. Chór wielokrotnie uświetniał uczelniane uroczystości. Koncertował w kraju i za granicą. Brał udział w warsztatach wokalnych oraz koncertach w Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w licznych międzynarodowych konkursach i festiwalach.

Chórem Politechniki Białostockiej od 25 lat kieruje prof. Wioletta Miłkowska.

– To chór amatorski. Ze względu na ciągłą rotację członków, zaczynamy zawsze od podstaw, więc nie jest to łatwa praca. Za to jest ogromna satysfakcja, gdy widzę, jak chórzyści się zmieniają i rozwijają – mówi prof. Wioletta Miłkowska, dyrygent Chóru Politechniki Białostockiej.

Zuzanna (sopran) śpiewa w Chórze Politechniki Białostockiej od miesiąca, Andrzej (bas) od roku. Oboje przyznają, że śpiewanie w chórze to ciężka praca, ale też realizowanie swoich pasji. Także Dominika, która śpiewa od 2019 roku, zauważa, że to właśnie pasja współtworzy coś pięknego.

Na jubileuszowym koncercie obecni byli – po 20 latach od opuszczenia zespołu – dawni chórzyści: Piotr Wyrzykowski i Tomasz Maleszewski.

– Chór to jedna wielka rodzina. To nie tylko śpiewanie, to przyjaźnie na całe życie – podkreślają.

– Nasza techniczna uczelnia może się poszczycić tym, że oprócz inżynierów kształcimy również ducha – ducha studentów, pracowników, naszych absolwentów – wskazuje dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii Politechniki Białostockiej. – Chór jest laureatem wielu nagród, znany jest nie tylko w kraju, ale również za granicą. Gratuluję im tego jubileuszu. Czego im życzyć? Śpiewania w takim tempie i z taką werwą jak teraz, przez jeszcze wiele dziesięcioleci.

Partnerem strategicznym przedsięwzięcia było Województwo Podlaskie.

Logotyp marki Województwo Podlaskie

Więcej w relacji Anety Topczewskiej (Radio Akadera):