Międzynarodowa konferencja XXXI International Conference CADMD 2023, Supraśl, 26-28 October 2023

27-10-2023
26-28.10.2023 - Konferencja CADMD, Supraśl. Fot. Paweł Nowik
Wykorzystanie informatyki w pracach badawczych i rozwojowych, oraz systemów CAD w różnych gałęziach przemysłu 4.0, a nawet 5.0 – to tematyka 31. międzynarodowej konferencji technologicznej XXXI International Conference CADMD 2023, która odbywa się w Supraślu, a została zorganizowana przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.

– Ponad 50 referatów wygłoszą naukowcy z Polski, Ukrainy i Czech – zapowiada  dr hab. inż. Grzegorz Mieczkowski, z Katedry Budowy i Eksploatacji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, wiceprzewodniczący konferencji.

Wśród nich będzie m.in. dr hab. Włodzimierz Adamski z Politechniki Warszawskiej, który powie o zastosowaniu komputerów w projektowaniu samolotów z wykorzystaniem nowoczesnej technologii przyrostowej, zmniejszającej ciężar elementów nawet o 70%, co przekłada się na oszczędności rzędu milionów dolarów.

Jak dodaje przewodniczący konferencji – dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej – podstawową ideą spotkania jest podtrzymanie kontaktów naukowych i praca nad wspólnymi projektami.

Konferencja została objęta patronatami: Rektor Politechniki Białostockiej, Rektora Politechniki Lwowskiej, Rektora Akademii Górniczo Hutniczej, Rektora Politechniki Warszawskiej, Zarządu Głównego SIMP oraz Stowarzyszenia ProCAx.

Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia:

• sterowanie, identyfikacja, modelowanie oraz symulacja procesów i systemów,
  • metody i algorytmy w CAD,
  • zastosowanie systemów CAx,
  • CAD/CAM/CAE w inżynierii mechanicznej i elektrycznej,
  • wdrażanie narzędzi MCAD i ECAD,
  • CAD w przemyśle 5.0,
  • systemy zasilania i obiekty ochrony środowiska,
  • obiekty rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej,
  • UAV, UGV, robotyka, mechatronika i automatyka,
  • MEMS,
  • Rezonatory, urządzenia mikrooptyczne, urządzenia mikrocieczowe. Zintegrowane wdrożenia MEMS
  • inżynierskie zastosowanie informatyki,
  • algorytmy i bazy danych,
  • edukacja CAx,
  • techniki wytwarzania przyrostowego i inżynierii odwrotnej.

Niektóre wybrane, pełne wersje dokumentów zostaną opublikowane w:

1. Czasopismo „Acta Mechanica et Automatica” (indeksowane: Scopus, WoS; 100 punktów wg klasyfikacji MNiSW).
  2. Monografia pokonferencyjna. Monografia zostanie zredagowana i wydrukowana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Białostockiej.

Międzynarodowy komitet ds. programu

• Mykhailo Lobur – przewodniczący, Politechnika Lwowska
  • Roman Kaczyński – przewodniczący, Politechnika Białostocka
  • Aivars Aboltins, Łotewski Uniwersytet Rolniczy w Jełgawie
  • Włodzimierz Adamski, Stowarzyszenie „PROCAX”
  • Jerzy Bajkowski, Politechnika Warszawska
  • Marian Banaś, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Bogusław Butryło, Politechnika Białostocka
  • Krzysztof Gaska, Politechnika Śląska
  • Marek Iwaniec, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Jerzy Józwik, Politechnika Lubelska
  • Krzysztof Kołodziejczyk, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Petro Kosobutsky, Politechnika Lwowska
  • Janusz Kotowicz, Politechnika Śląska
  • Piotr Krawiec, Politechnika Poznańska
  • Oleh Matviykiv, Politechnika Lwowska
  • Michal Kuciej, Politechnika Białostocka
  • Bogusław Łazarz, Politechnika Śląska
  • Krzysztof Mendrok, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Grzegorz Mieczkowski, Politechnika Białostocka
  • Witold Pawłowski, Politechnika Łódzka
  • Dariusz Perkowski, Politechnika Białostocka
  • Krzysztof Pytel, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Wojciech Sitek, Politechnika Śląska
  • Yaroslav Sokolovsky, Politechnika Lwowska
  • Dariusz Szpica, Politechnika Białostocka
  • Wiesław Tarełko, Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Tadeusz Telejko, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Anna Timofiejczuk, Politechnika Śląska
  • Rafał Wiśniowski, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Robert Zalewski, Politechnika Warszawska
  • Vladyslav Yevsieiev, Charkowski Narodowy Uniwersytet Radioelektroniki
  • dr Andriy Kernytskyy, Politechnika Lwowska
  • dr Vitaliy Korendiy, Politechnika Lwowska
  • dr Andrzej Łukaszewicz, Politechnika Białostocka
  • dr Mykhaylo Melnyk, Politechnika Lwowska

Konferencja współfinansowana z budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Doskonała Nauka” nr projektu DNK/SP/548614/2022, finansowanie w wysokości: 37.389 PLN, wartość projektu: 85.910 PLN.

CADMD 2023. Komitet Organizacyjny

• Roman Kaczyński – Przewodniczący
  • Grzegorz Mieczkowski – Współprzewodniczący
  • Andrzej Łukaszewicz – Sekretarz (PL)