Politechnika Białostocka na targach KOMPOZYT EXPO!

09-10-2023
Pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na targach KOMPOZYT EXPO

Po raz kolejny przedstawiciele naszej uczelni promują potencjał i osiągnięcia Politechniki Białostockiej na Międzynarodowych Targach Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT EXPO. W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 4 – 5 października w Krakowie obecni byli pracownicy Wydziału Mechanicznego, którzy na stoisku PB w strefie „Nauka dla Przemysłu” prezentowali możliwości badawcze Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT EXPO w Krakowie to jedyne targi w Polsce poświęcone w całości branży materiałów i technologii kompozytowych. Kompozyty, jako materiał przyszłości, wykorzystywane są niemal w każdej gałęzi przemysłu, od sportu po branżę kosmiczną. Z tego powodu targi odwiedzają przedstawiciele wielu sektorów. Poza wystawcami przemysłowymi z całego świata, którzy prezentują swoje innowacyjne technologie, materiały i nowe produkty, także Uczelnie mają swoją przestrzeń na EXPO. W strefie „Nauka dla Przemysłu” obok innych uczelni z kraju – swoje stanowisko miała także Politechnika Białostocka. Naszą uczelnię reprezentowali pracownicy z Wydziału Mechanicznego: dr hab. inż. Izabela Zgłobicka, dr hab. inż. Dariusz Mariusz Perkowski, prof. PB oraz mgr inż. Wojciech Grodzki.

Naukowcy zaprezentowali możliwości badawcze Uczelni, swojego Wydziału, a także realizowane projekty naukowo-badawcze poświęcone biokompozytom, które cieszą się szerokim zastosowaniem, zarówno w stomatologii, kosmetologii, jak i przemyśle spożywczym:

• BIOG-NET (kierownik projektu dr inż. Michał Kawalec, koordynator projektu prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski)
  • GINCO (kierownik projektu dr hab. inż. Izabela Zgłobicka)
  • SMILE (kierownik polskiego zespołu prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski)
  • SONATA (kierownik projektu dr hab. inż. Izabela Zgłobicka)

– Zainteresowanie dostępną aparaturą i doświadczeniem naszych pracowników już zaowocowało kolejnymi kontaktami i chęcią współpracy. Liczymy, że będzie owocna – mówi dr hab. inż. Izabela Zgłobicka, Pełnomocnik ds. Umiędzynarodowienia Wydziału Mechanicznego, która dodaje, że kooperacja będzie dotyczyła prac badawczo-rozwojowych w zakresie zagospodarowania materiałów w celu wytworzenia nowych materiałów kompozytowych lub przygotowania i badania materiałów kompozytowych wytworzonych przez firmy.

Podczas targów zaprezentowane zostały również możliwości badawcze Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, w tym „Pilotażowy projekt dotyczący rozwoju współpracy w zakresie B+R między biznesem i uczelniami w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020” dotyczący lekkich kruszyw alternatywnych, pochodzących z produktów odpadowych w procesie recyklingu gruzu betonowego i geopolimerowego, prowadzony przez dr inż. Katarzynę Kalinowską-Wichrowską, a także projekt badań dr inż. Julity Krassowskiej poświęcony niemetalowym zbrojeniom w materiałach kompozytowych, które można stosować w budownictwie.

W tym niezwykle ważnym dla Przemysłu 4.0  wydarzeniu nie zabrakło również projektów naszych studentów, realizowanych w ramach studenckich kół naukowych. W prezentacji naszej Uczelni znalazła się także deska przyjazna środowisku (TFMDF), która jako innowacyjny materiał biodegradowalny może stanowić alternatywę dla przemysłu stolarskiego. Produkt powstał dzięki pasjonatom z Koła Naukowego „ROLKA” (opiekunka koła – dr Magdalena Joka Yildiz, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku).

Na miejscu obecni byli także przedstawiciele drużyny Cerber Motorsport, którzy zaprezentowali na żywo bolid CMS-08 oraz trofea zdobyte podczas zawodów Formuły Student. Mamy nadzieję, że udział w tym przedsięwzięciu stanowił szansę na nawiązanie cennych kontaktów z przedstawicielami globalnych firm, którzy będą chętni do współpracy nad rozwojem nowego pojazdu o napędzie hybrydowym, który realizują młodzi inżynierowie z Wydziału Mechanicznego.

Za rok kolejne targi. Dziękujemy naszym Pracownikom za zaangażowanie w promocję marki naszej Uczelni.

Zaparszamy do obejrzenia zdjęć z galerii targów KOMPOZYT EXPO 2023:

(mz)