Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej rozpoczęli nowy rok szkolny!

04-09-2023
4 września Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej rozpoczęło rok szkolny 2023/2024. Prawie 230 uczniów szkoły, w tym 59 pierwszoklasistów, powitała Prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB oraz dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, nowa dyrektor ALOPB.

Cieszymy się bardzo, że do społeczności Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej dołączają dziś nowi uczniowie, którzy mają wspaniałe osiągnięcia w nauce – wręcz wybitni. Dziś po raz pierwszy zobaczą prorektora, grono nauczycieli, a także swoich starszych kolegów w togach. Myślę, że to będzie dla nich ważne przeżycie, bo to raczej niecodzienny widok – mówiła dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB.

Jestem przekonana, że wszyscy uczniowie będą mieli tu okazję i możliwości, żeby pogłębiać swoje pasje oraz rozwijać talenty w zakresie nauk ścisłych i nie tylko. Tego im serdecznie życzymy w nowym roku szkolnym! – dodała Prorektor ds. kształcenia.

Życzę wszystkim uczniom wytrwałości i cierpliwości. To trudny rok, m.in. ze względu na plany lekcji, które ciężko było dograć z uczniami i nauczycielami, którzy łączą pracę w kilku placówkach. Ale się udało. Z uwagi na sytuację geopolityczną, życzę także nam wszystkim, młodzieży i nauczycielom, żeby to był po prostu spokojny i radosny rok. Myślę, że tego bardzo potrzebujemy – mówiła dyrektor ALOPB dr Katarzyna Wiszowata-Walczak.

Podobnie jak w latach poprzednich nauka w ALOPB odbywać się będzie w czterech profilach: architektura i budownictwo, przemysł przyszłości oraz informatyka i programowanie. Każdemu z nich patronują inne wydziały Politechniki Białostockiej. Nowością w ofercie przedmiotów są: fizyka gier komputerowych oraz myślenie projektowe.

Wśród uczniów rozpoczynających rok szkolny w ALOPB spotkaliśmy Anię: – Szczerze mówiąc, delikatnie się stresuję. Ale wybrałam tę szkołę dla jej atmosfery, więc mam nadzieję, że będzie tu czas i na zabawę i na naukę. Bardzo się cieszę, że tu jestem i mam dobre nastawienie. A w przyszłości myślę o studiach na architekturze.

Franciszek jest absolwentem Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Czyżewie. Jako uczeń ALOPB wybrał profil „Przemysł Przyszłości”: – Brałem udział w adapciaku, więc kilku fajnych ludzi ze szkoły i z pierwszych klas już poznałem. Dlatego wiem, że będzie dobrze. Mam nadzieję, że nauczę się tu wielu rzeczy, które pomogą mi się w przyszłości dostać na studia z mechaniki.

Uczniów pierwszych klas powitał w czasie dzisiejszej uroczystości także Jakub Zajczyk, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Jestem już w klasie maturalnej, czwartej, i muszę przyznać, że z zaskoczeniem i zdumieniem patrzę na pierwszoklasistów. Niedawno ja byłem na ich miejscu! Jednak bardzo się cieszę, że szkoła się rozwija i chociaż smutno mi, że dla mnie osobiście to już ostatni rok nauki, to chętnie przekazuję swoje doświadczenia młodszym kolegom. Poznałem dużą grupę pierwszaków na obozie adaptacyjnym w Hołnach Majera i wydaje się, że to fajna ekipa, która jeszcze bardziej podniesie poziom szkoły – mówił Jakub Zajczyk.

Helena Sajewicz, pedagog szkolny ALOPB, zapewniła, że w nowym roku szkolnym znów ruszą ciekawe projekty wolontariatu uczniowskiego, a nauczyciele są przygotowani do pracy ze wszystkimi uczniami: – Mamy wśród naszych uczniów grupę osób z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Ich wspieraniem zajmie się pedagog specjalna. Ale warto podkreślić, że wzorem lat ubiegłych staraliśmy się możliwie najlepiej zabezpieczyć możliwości kształcenia wszystkich naszych uczniów, a nauczyciele dostosowali formy i metody kształcenia w ramach swoich przedmiotów. Będziemy także kontynuować działalność związaną z wolontariatem uczniowskim, bo dzięki włączeniu się w różne projekty, młodzież wspaniale się integruje.

Nowy rok szkolny to szczególne wyzwanie dla maturzystów, przygotowujących się do egzaminów w 2024 roku. Jak co roku mogą oni liczyć na dodatkowe zajęcia z matematyki, fizyki, informatyki, angielskiego i języka polskiego. To wszystko ma wpływ na powodzenie na egzaminie! W 2023 roku 40 uczniów ALOPB z egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym osiągnęło na maturze wynik powyżej 90%, a z matematyki na rozszerzeniu 30 osób zdobyło powyżej 70%.

Świetne wyniki z egzaminów matury ulokowały Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej w Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 na:

• na 5. miejscu wśród najlepszych liceów w Białymstoku,
  • na 7. miejscu wśród najlepszych liceów w województwie podlaskim (awans o 5 miejsc),
  • i na 239. miejscu w zestawieniu liceów ogólnokształcących w kraju (na 1360 sklasyfikowanych szkół).

Więcej o udziale ALO PB w rankingu przeczytasz na stronie: Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej w rankingu Perspektyw 2023

Warto też dodać, że w sierpniu 2023 roku Prezydent Miasta Białegostoku przyznał stypendia techniczne 18 uczniom ALOPB. Więcej informacji na: Prezydent przyznał Stypendia Techniczne.

Na koniec kilka dat, które warto zapamiętać. Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 będzie 21 czerwca 2024, jednak maturzyści zakończą naukę wcześniej: 26 kwietnia. Do matur przystąpią w dniach od 7 do 23 maja. W kalendarzu tego roku szkolnego są dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce. Pierwsza z nich wypada w zimie, na Boże Narodzenie, i potrwa od 23 grudnia do 31 grudnia. Druga od 28 marca do 2 kwietnia, związana jest ze świętami wielkanocnymi. Z kolei zimowe ferie w podlaskich szkołach zostały zaplanowane od 22 stycznia do 4 lutego.

(oprac. mr)