Szkoła letnia biometrii na Wydziale Informatyki

04-07-2023
grupa studentów podczas otwarcie szkoły letniej na auli
3 lipca 2023 r. rozpoczęły się w Politechnice Białostockiej zajęcia stacjonarne międzynarodowej szkoły letniej pt. „Biometrics – intelligent solutions”. Dzięki wsparciu finansowym z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach konkursu „SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia” przedsięwzięcie zrealizował Wydział Informatyki.

Letnia szkoła „Biometrics – intelligent solutions” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Politechnice Białostockiej. Propozycja przyciągnęła do nas 38 studentów z Japonii, Korei Południowej, Indii, Ukrainy, Hiszpanii, Kolumbii oraz Kanady. Zaplanowano dla nich program praktycznych zajęć z biometrii, a także warsztaty kulturowe i wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Podlasia.

Oficjalne powitanie uczestników i wykładowców szkoły letniej odbyło się 3 lipca 2023 r. Udział w uroczystości wzięli:
  • dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej PB,
  • dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki,
  • dr hab. inż. Ireneusz Mrozek, prof. PB, Prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Informatyki, kierownik projektu,
  • prof. dr hab. inż. Khalid Saeed, Kierownik Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej.

– Główny temat szkoły letniej to metody Artificial Intelligence, czyli sztucznej inteligencji w biometrii. Ze względu na różnice w zaawansowaniu naszych uczestników oraz znajomości tła naukowego do tego tematu zaczęliśmy od podstaw. Pierwszy tydzień szkoły letniej był zdalny i trwał pięć dni. W tym czasie zorganizowaliśmy około dziesięciu wykładów online. Prowadziłem je wraz z wybitnymi specjalistami, którzy przyjęli nasze zaproszenie do współpracy: prof. Nobuyuki Nishiuchi z Japonii oraz prof. Young Im Cho z Korei Południowej. To eksperci w temacie smart cities i biometrii behawioralnej. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ mogę śmiało powiedzieć, że w gronie uczestników szkoły są utalentowani młodzi inżynierowie z instytucji, z którymi już współpracowaliśmy w obszarze biometrii – mówi prof. Khalid Saeed, kierownik Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Międzynarodowa szkoła letnia „Biometrics – intelligent solutions” zakłada uczestnictwo słuchacza w 20 godzinach wykładów oraz 20 godzinach zajęć praktycznych z obszaru biometrii. Od 26-30 czerwca odbywały się wykłady online, natomiast w dniach 3-8 lipca 2023 r. uczestniczy goszczą na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Zakres tematyczny zajęć został podzielony na 3 bloki:

• Introduction to intelligent methodologies in image and signal processing,
  • Introduction to biometrics,
  • Implementation and practical use of selected biometrics methods.

W proces dydaktyczny włączeni są specjaliści z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej pod przewodnictwem prof. Khalida Saeeda. Zaproszenie do poprowadzenia zajęć w szkole letniej przyjęli również eksperci z uczelni zagranicznych:

• prof. Nobuyuki Nishiuchi z Tokyo Metropolitan University (Japonia),
  • prof. Young Im Cho z University of Suwon (Korea Południowa).

Zajęcia praktyczne w pracowniach Wydziału Informatyki poprowadzili:

• dr inż. Mirosław Omieljanowicz
  • mgr inż. Aleksander Sawicki
  • mgr inż. Maciej Szymkowski

W programie szkoły letniej znalazły się też propozycje o charakterze kulturowym: wycieczka do Warszawy, warsztaty związane z kuchnią podlaską, zwiedzanie Białegostoku, czy wycieczka po Podlasiu (okolice Białegostoku).

– To ważny projekt, który jest konsekwencją dość długiej listy osiągnięć naszego Wydziału, związanych z działalnością naukowo-dydaktyczną w dziedzinie biometrii. Tu trzeba koniecznie podkreślić pracę zespołu Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej pod kierunkiem prof. Khalida Saeeda, a także nasze zaangażowanie w organizację międzynarodowej konferencji CISIM uwzględniającej obszar biometrii, a także utworzenie wydziałowego Laboratorium Biometrycznego, które powstało kilka lat temu między innymi dzięki grantom pozyskanym z Motorola Solutions Foundation. Międzynarodowa szkoła letnia jest naturalną kontynuacją tych działań – wyjaśnia kierownik projektu dr hab. inż. Ireneusz Mrozek, prof. PB, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Uczelniane działania w ramach programu „SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia” koordynuje zespół Biura ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
Projekt „Biometrics – intelligent solutions” jest realizowany przez pracowników Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Ireneusz Mrozek, prof. PB.
Termin realizacji projektu: 1 czerwca 2022 roku – 31 sierpnia 2023 roku.
Wartość otrzymanego dofinansowania to 354 280,00 PLN.

Więcej informacji na: pb.edu.pl/biometrics-intelligent-solutions

loga projektu SPINAKER

(mr)

Obejrzyj fotorelację z oficjalnego powitania uczestników i wykładowców szkoły letniej w dniu 3 lipca 2023 r.
Obejrzyj fotorelację z zajęć szkoły letniej biometrii na Wydziale Informatyki PB w dniu 4 lipca 2023 r.
Obejrzyj relację  z warsztatów kulinarnych dla uczestników szkoły letniej biometrii w Zmokła Kura Studio Kulinarne
Obejrzyj relację z wykładu prof. Nobuyuki Nishiuchi dla słuchaczy szkoły letniej biometrii