Spotkania z rekruterami w ramach Mock Job Interview 2023!

25-05-2023
Para studentów podczas Mock Job Interview 2023

100 studentów, w tym 30 zagranicznych, wzięło udział w Mock Job Interview 2023!

Stanęli oko w oko z rektuterami z lokalnych firm. Otrzymali solidną pigułkę wiedzy z autoprezentacji!

Uczestniczyli w symulacji rozmów kwalifikacyjnych. Skorzystali z profesjonalnej sesji zdjęciowej!

Teraz już tylko zostaje zdobyć pracę!

Nasi studenci często boją się mówić po angielsku. Podczas warsztatów chcemy im udowodnić, że tak naprawdę znają angielski, a znając parę sztuczek, wiedząc co powiedzieć albo czego nie mówić, naprawdę mogą świetnie wypaść na rozmowie. Rozmowa po angielsku jest często elementem każdej praktycznie rozmowy o pracę, nawet w firmach, w których używa się głównie języka polskiego. Warto być przygotowanym, a Mock Job Interview to okazja, by sprawdzić siebie – mówiła Katarzyna Kochaniak ze Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej.

Konkret i praktyka! Uczestnicy tegorocznej edycji Mock Job Interview 2023 otrzymali naprawdę kompleksowe przygotowanie do rozmowy o pracę! Począwszy od opowieści studentów, którzy podzielili się z nimi swoimi historiami z odbytych rozmów kwalifikacyjnych, konsultacji z doradcą zawodowym, po porady, jak pokazać się w mediach społecznościowych! Studenci spróbowali swoich sił w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim, co przydaje się w staraniu o pracę w globalnych firmach, czy korporacjach. Nawet jeśli zakres pełnionych obowiązków nie obejmuje komunikacji w języku obcym, to firmy często wymagają znajomości języka ze względu na politykę firmy.

Ogromną wartością wydarzenia były spotkania „face to face” z profesjonalnymi rekruterami z lokalnych firm branży programistycznej, projektowej i digital marketingu. Indywidulane „symulacje” rozmów o pracę to cenne doświadczenie, dzięki któremu można było dowiedzieć się o co pracodawcy pytają i jakie punkty naszego CV wymagają dopracowania.

Studenci nie tylko odbyli rozmowy z potencjalnym pracodawcą (kto wie, może część z nich zakończy się ofertą pracy?!), ale skorzystali też z serii praktycznych warsztatów, które pomogą im w przyszłości w zrobieniu dobrego wrażenia na pracodawcy. Dowiedzieli się m.in. jak prowadzić tzw. small talk, jakich błędów unikać, jak wybrnąć z trudnej sytuacji, jak podkreślić swoje mocne strony. Na pewno przekonali się, że do rozmowy należy się przygotować! Ogólne rozeznanie w działalności firmy, w której chcemy pracować – to podstawa!

– Jedną z najważniejszych rzeczy, które przekazujemy studentem, jest fakt, że do rozmowy trzeba się przygotować. Nie wolno iść z wolnej stopy i wierzyć, że może jakoś się uda. To jest to bardzo źle postrzegane przez pracodawców i rekruter bardzo szybko wyczuwa nieprzygotowanie takiego kandydata. Dlatego warto poczytać o firmie. Warto wcześniej przejrzeć pytania, które zawsze się pojawiają na rozmowie i po prostu się do niej przygotować. Dlatego też zachęcam studentów, żeby przychodzili do Biura Karier. Z chęcią przyjmiemy każdego, zarówno na rozmowie doradczej, indywidualnej, jak i grupowej – przekonywała Eliza Masalska z Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej.

Wydarzenie zakończyła profesjonalna sesje zdjęciowa, której efekty mogą uczestnicy wykorzystać w kreowaniu swojego wizerunku na LinkedIn, czy przygotowaniu CV.

Wydarzenie zorganizowało Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej oraz Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami PB!

Dziękujemy firmom za wsparcie: bee2code, Czochańscy Pracownia Architektury, LBPro, Sempai.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z Mock Job Interview 2023:

(mz)