Przedstawiciele General Electric w Politechnice Białostockiej

18-05-2023
Przedstawiciele General Electric w Politechnice Białostockiej
Dr Christian Keller, przedstawiciel biura konstrukcyjnego firmy General Electric, Robert Schikora, service director, Susanne Bruns, szefowa działu HR GE oraz mgr inż. Michał Czarniakowski, system engineer, absolwent Politechniki Białostockiej, poznali potencjał Politechniki Białostockiej. To może być początkiem ściślejszej współpracy pomiędzy Uczelnią, a niemieckim oddziałem międzynarodowego koncernu.

Nasi goście zwiedzili Uczelnię, ze szczególną uwagą przyglądając się laboratoriom i pracowniom Wydziału Elektrycznego i Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

– To, co dzisiaj widzieliśmy robi imponujące wrażenie i uważam, że zapewnia studentom wszystkie umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu, do rozpoczęcia dobrej kariery na rynku – mówi dr Christian Keller, przedstawiciel biura konstrukcyjnego niemieckiego oddziału firmy General Electric.- To, co naprawdę doceniam, to połączenie między praktyczną wiedzą, a przygotowaniem teoretycznym.

Robert Schikora, service director niemieckiego oddziału General Electric, zapewnia, że współpraca Uczelni z General Electric może przynieść wiele obustronnych korzyści.

– Podejmujemy wyzwania w bardzo ekscytujących krajach, w bardzo wymagających środowiskach, pracując na rzecz bardzo wymagających klientów – mówi Robert Schikora, service director. – To, co możemy wnieść do współpracy to prawdziwe projekty w połączeniu z naszym doświadczeniem w zarządzaniu i obsłudze takich projektów.

Firma General Electric może także zaoferować współpracę ze studentami Politechniki Białostockiej.

– Myślę, że możemy zaoferować szeroką gamę zajęć, zaczynając od staży, oferowania studentom pracy podczas wakacji, a nawet proponowania tematów prac licencjackich i magisterskich – kontynuuje Schikora. – Uważam, że najważniejszą rzeczą, jaką możemy zaoferować całej Uczelni, jest rozpoczęcie budowania współpracy z prawdziwym biznesem, z potencjalnymi przyszłymi współpracownikami.

Na rynku niemieckim General Electric buduje silne relacje ze studentami uczelni technicznych.

– Zapraszamy ich do udziału w naszym programie stażowym lub programie dla pracujących studentów – mówi Susanne Bruns, szefowa działu HR GE. – Dzięki tym programom zdobywają doświadczenie, a my możemy im zaoferować zatrudnienie na stałe. To dla nas bardzo istotne.

Nawiązanie współpracy z Politechniką Białostocką może być okazją do otwarcia się firmy na naszych studentów. Bo absolwenci radzą sobie w firmie doskonale. Stąd w grupie gości znalazł się mgr inż. Michał Czarniakowski, system engineer w niemieckim oddziale General Electric. Absolwent Wydziału Elektrycznego naszej Uczelni od 15 lat pracuje w tej firmie.

– Jeżeli chodzi o wiedzę, którą otrzymałem w Politechnice Białostockiej, to muszę powiedzieć, że naprawdę była wartościowa – mówi Michał Czarniakowski. – Jako inżynier zajmuję się serwisem, projektowaniem, czy prowadzeniem projektów dla klientów z branży motoryzacyjnej, okrętowej, w hutnictwie i górnictwie.

Więcej: https://kandydacipb.edu.pl/mgr-inz-michal-czarniakowski-absolwent-wydzialu-elektrycznego-jako-system-engineer-w-general-electric/

– Pokazujemy nasz potencjał dydaktyczny, pokazujemy nasz potencjał naukowy, laboratoria i myślę, że współpraca będzie układała się na najwyższym poziomie, dlatego że nasi przyszli partnerzy są bardzo zainteresowani potencjałem Politechniki Białostockiej – podsumowuje spotkanie z przedstawicielami General Electric dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Dr Christian Keller, przedstawiciel biura konstrukcyjnego firmy General Electric, wygłosił także wykład otwarty „GE Energy Power Conversion”, podczas którego przedstawił wybrane rozwiązania konstrukcyjne stosowane w przekształtnikach energii. Omówione zostały wybrane zaawansowane zastosowania przekształtników, między innymi w ośrodku CERN.  Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem i zgromadził rzesze pracowników i studentów.

(jd)