Katakumby Monasteru Supraskiego – pomnik historii – przeszłość i przyszłość. Otwarcie wystawy

18-05-2023
KATAKUMBY_SUPRAŚL_AGNIESZKA_SAKOWICZ_STASIULEWICZ_PB
W dniu św. Jana Teologa 21 maja 2023 r. o godz. 12:30 po Świętej Liturgii i uroczystej procesji, w korpusie południowym Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu odbędzie się otwarcie wystawy: „Katakumby Monasteru Supraskiego – pomnik historii – przeszłość i przyszłość”.

Wystawa jest podsumowaniem pierwszego etapu współpracy naukowo-badawczej i projektowej nawiązanej przez Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu z białostockimi uczelniami wyższymi: Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oraz Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie, w celu ratowania supraskich katakumb monastyrycznych.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu. Autorem wystawy jest architekt prof. Jerzy Uścinowicz z Politechniki Białostockiej, a jej kuratorem archeolog dr hab. Maciej Karczewski prof. Uniwersytetu w Białymstoku, którzy wspólnie kierują pracami badawczymi i projektowymi dotyczącymi sfery architektury i archeologii w procesie restauracji i konserwacji katakumb. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia, zorientowanego na popularyzację tego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego naszego regionu, jest województwo podlaskie.

Dnia 26 stycznia 2023 r. Klasztor Męski Zwiastowania Najświętszej Marii Panny wraz katakumbami zostały uznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za „Pomnik historii”. Nadanie zespołowi klasztornemu tego wysokiego statusu i formy ochrony daje nowe możliwości do zintensyfikowania wspólnych prac naukowo-badawczych i projektowych, służących konserwacji i ochronie tego unikatowego w skali światowej zabytku.

Historia supraskich katakumb sięga pierwszej połowy XVI wieku. Wzniesiono je wraz z cerkwią Zmartwychwstania Chrystusa, jako miejsce ostatniego spoczynku supraskich mnichów oraz dobrodziejów klasztoru. W ok. 130 niszach grzebalnych obok mnichów spoczęli przedstawiciele elity Rzeczypospolitej pochodzący z rodów magnackich: Chodkiewiczów, Olelkowiczów, Słuckich, Wiśniowieckich. Po raz pierwszy wystawa przedstawi dotychczasowe wyniki badań archeologicznych i architektonicznych katakumb i planowanych działań badawczych i projektowych, służących ratowaniu tego wyjątkowego zabytku.

Autor: cerkiew.pl