Politechnika Białostocka wsparła po pożarze bagien Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego

09-05-2023
Pracownicy Politechniki Białostockiej oraz przedstawiciel Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego w Grzędach z symbolicznym czekiem na ponad 35 tys. zł

Społeczność Politechniki Białostockiej zaangażowała się w zbiórkę funduszy po pożarze bagien na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W akcji wzięło udział ponad 400 osób, które wspólnymi siłami zebrały sumę 35 013 zł na rzecz Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego w Grzędach.

Dzięki zebranym funduszom zbudowano zagrodę dla jeleniowatych, w której fachową pomoc otrzymają łosie, sarny i jelenie.

– Kwota uzyskana z darowizny przekazanej przez Politechnikę Białostocką została przeznaczona na budowę zagrody dla jeleniowatych, która stanowiła najpilniejszą potrzebę, ponieważ rokrocznie trafia do nas kilka zwierząt, zarówno łosi i jeleni, jak i saren, które wymagają pomocy – mówi Dawid Wójcik z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego w Grzędach. – Stara woliera wymagała pilnego remontu i nie spełniała wymogów codziennego użytkowania. Dzięki temu wsparciu udało nam się rozpocząć tę inwestycję i z uzyskaniem pozostałych środków, także środków własnych, udało się ją zakończyć.

Tragedia biebrzańskich bagien rozpoczęła się 19 kwietnia 2020 roku. Wielki pożar przez ponad tydzień gasili strażacy i wolontariusze z całej Polski. Ogień zajął ok. 5280 hektarów parku, co stanowi 9,5 proc. jego powierzchni. Zginęło wiele cennych gatunków zwierząt i roślin.

– Jako dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej odbierałem wówczas telefony, w których pytano mnie co robimy w tej sprawie – wspomina prof. Sławomir Bakier.  I podkreśla, że świat i Polska zmagały się wtedy z pierwszą falą epidemii COVID-19.

– W dyskusji zrodził się spontaniczny pomysł zbiórki na pomoc zwierzętom, które ucierpiały w pożarze – opowiada prof. Bakier. – Byłem głównym organizatorem zbiórki organizowanej wspólnie z Działem Promocji Politechniki Białostockiej i Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Białostockiej. Ponieważ jednym ze zwierząt, które było najbardziej niezauważalne i najbardziej dotkliwie odczuwało pożar, były jeże, zbiórce patronował jeżyk. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem wśród pracowników i studentów Politechniki Białostockiej.

– Jako Stowarzyszenie Absolwentów włączyliśmy się w działanie Uczelni, która chciała wspomóc Biebrzański Park Narodowy wspierając ośrodek dbający o zdrowie i życie zwierząt, które ucierpiały właśnie w tym pożarze – mówi Mateusz Adaszczyk, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej. W zbiórce wzięło udział 415 osób. Pieniądze wpływały jeszcze po zakończeniu zbiórki.

Łącznie udało się zebrać 35 013 zł

– Cieszymy się, że uczelnia czuje tę odpowiedzialność społeczną i w trudnych chwilach wspiera instytucje – mówi Adaszczyk. – Cieszę się, że również Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej mogło i znalazło sposób, żeby wesprzeć tego typu działanie i we współpracy z uczelnią pomóc Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu.

Już 7 maja 2020 roku profesor Bakier spotkał się na miejscu pożaru z władzami Biebrzańskiego Parku Narodowego, by ustalić uwarunkowania formalne związane z przekazaniem pieniędzy. Po trzech latach od wybuchu pożaru można cieszyć się przemyślaną inwestycją, która nie powstałaby bez spontanicznego gestu społeczności Politechniki Białostockiej.

Wizyta ta miała na celu unaocznienie na co zostały wykorzystane środki finansowe zbiórki z 2020 roku – wyjaśnia prof. Sławomir Bakier. – Pieniądze te zostały wykorzystane w ramach Ośrodka do budowy zagrody dla jeleniowatych. Na zdjęciach i filmie można zobaczyć i orła krzykliwego, bociany oraz inne ptaki, które aktualnie tam przebywają. Kilka ujęć pokazuje również ciągle jeszcze widoczne ślady po pożarze z 2020 roku.

Profesor Bakier podkreśla, że ostatnia wizyta to także publiczny sposób rozliczenia się z przeprowadzonej zbiórki.

– Pieniądze zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i możecie Państwo mieć satysfakcję z pomocy bezbronnym zwierzętom – mówi dyrektor Instytutu Nauk Leśnych. – Ja ze swej strony jeszcze raz wszystkim darczyńcom składam serdeczne podziękowania za udział w akcji, a panu Mateuszowi Adaszczykowi szczególne wyrazy uznania za pokonanie administracyjnych trudności w przekazaniu wyników zbiórki.

Grafika dot. zbiórki na rzecz BPN

Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji z wizyty w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego w Grzędach

Galeria zdjęć z wizyty w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego w Grzędach: