Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka

04-05-2023
grafika zawierająca zdjęcia. napis wystawa czasowa pracownia rzeźbiarska prof. Jerzego Grygorczuka
Zapraszamy do zwiedzenia nowej wystawy czasowej przygotowanej przez Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. Tym razem zabieramy widza do miejsca ekskluzywnego i tajemniczego, czyli do „Pracowni rzeźbiarskiej – studio form prof. Jerzego Grygorczuka”.
Ekspozycja zostanie otwarta 12 maja 2023 r. o godz. 10:00 podczas konferencji prasowej. Zwiedzać ją będzie można do 31 października.

Gdzie powstawały dzieła Jerzego Grygorczuka? Jakie tajemnicze relacje wiążą prace artysty z przedmiotami z jego pracowni? Czy motywy studiowane w odręcznych szkicach znalazły swoją realizację w rzeźbie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo na wystawie, która jest unikalną prezentacją wybranych dzieł artysty, zdjęć oraz przedmiotów pochodzących z pracowni Mistrza. To wszystko w rocznicę śmierci Jerzego Grygorczuka, legendarnego białostockiego rzeźbiarza związanego z Politechniką Białostocką.

Dr hab. sztuki Jerzy Grygorczuk, prof. PB zmarł 31 maja 2022 w wieku 78 lat. Był cenionym rzeźbiarzem i wykładowcą akademickim Politechniki Białostockiej. Urodził się w 1944 w Białymstoku i praktycznie całe życie związał ze stolicą Podlasia. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Supraślu. W latach 1964-70 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Franciszka Duszeki oraz w pracowni Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego u prof. Adama Smolany. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w roku 1970. Kwalifikacje I stopnia uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a habilitację na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 1972-75 był plastykiem Miasta Białystok, w latach 1975-77 plastykiem w Turystycznym Biurze Projektowym, w latach 1979-89 był doradcą artystycznym w PSP w Białymstoku. Od 2000 r. jako pracownik Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej kierował pracownią rzeźby w Katedrze Architektury Wnętrz, a od 2011 r. był w zespole dydaktycznym architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa PB. Wykształcił wielu studentów, chętnie dzieląc się z nimi swoją wrażliwością i umiejętnościami. Był promotorem i recenzentem licznych prac dyplomowych. Talentem plastycznym wspomagał także działania realizowane w Politechnice Białostockiej.

W Jego dorobku są liczne realizacje rzeźbiarskie i pomnikowe, konserwatorskie rewaloryzacje rzeźb oraz znaczna ilość prac sakralnych w kościołach na terenie całego Kraju. Jest laureatem wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń. Obok rzeźb pomnikowych monumentalnych, artysta tworzył małe kameralne formy rzeźbiarskie w drewnie, kamieniu, metalach i tworzywach sztucznych, będące Jego osobistym komentarzem otaczającego go świata.

Wśród realizacji Jerzego Grygorczuka wymienić można: Pomnik Obrońców Białegostoku (1973), pomnik Orła Białego w Tykocinie (1982), płaskorzeźbę „Polifonia” na fasadzie Filharmonii przy Podleśnej, pomnik Marii Konopnickiej (1989) na terenie ZSO Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Konopnickiej, carskie wrota w białostockiej cerkwi Hagii Sophii przy ul. Trawiastej, pomnik Marszałka Piłsudskiego w Sokółce (1995), Krzyż Katyński w Parku Konstytucji 3 Maja, Bazyliszek na ul. Warszawskiej (2009) i Wiolonczelistka – jedna z najmłodszych prac przy ul. Kijowskiej.

Wernisaż. 12 maja

Wystawa czasowa pt. „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka” zostanie otwarta 12 maja 2023 r. o godz. 10:00. Wernisaż poprzedzi konferencja prasowa.

Noc Muzeów. 13 maja
Wspaniałą okazją do obejrzenia wystawy „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka” będzie udział w tegorocznej Nocy Muzeów. Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego zaprasza 13 maja od godziny 19 do 22.

Ze względów organizacyjnych prosimy o rejestrację na wydarzenie do 12 maja, do godz. 15.00.
Zapisy przyjmowane są telefonicznie lub mailowo: tel. 513 065 411, tel. 85 746 91 36 lub e-mail: centrumhistorii@pb.edu.pl

Dzień Politechniki Białostockiej na XIX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. 15 maja
W poniedziałek, 15 maja, Politechnika Białostocka organizuje mnóstwo atrakcji dla gości XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym dniu odwiedzić można także Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. Uczelniane muzeum zaprasza zorganizowane grupy do zwiedzania wystawy stałej, która opowiada o historii naszej uczelni, jej potencjale i wielu ciekawostkach dotyczących kształcenia inżynierów. Pierwsze grupy mogą umawiać się już od godz. 9. Dostępna będzie również nowa ekspozycja „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka”.

Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego znajduje się na parterze Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, ul. Wiejska 45 C, s. 135. Jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 9:00-14:00, po wcześniejszym zgłoszeniu e-mail lub telefonicznym. Wstęp bezpłatny.

Kontakt:
e-mail: centrumhistorii@pb.edu.pl