Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Supraślu. Politechnika Białostocka organizowała je po raz czwarty

03-04-2023
2023.04.01.AMP_Biegi Przełajowe_fot.Dariusz Piekut
Politechnika Białostocka po raz czwarty była organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. W zawodach, które odbyły się w sobotę (01.04) w Supraślu, wzięło udział ponad 630 studentek i studentów z niemal 70 uczelni z całej Polski.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych są rozgrywane na trasach biegowych w Uroczysku „Glinki”. To lubiana przez biegaczy i sprawdzona trasa. Kobiety ścigają się na dystansach 3 km i 6 km, mężczyźni zaś do pokonania mają 4,5 km oraz 9 km. Jest też sztafeta mieszana 4×1500 metrów, w której startują po dwie studentki i dwóch studentów z danej uczelni.

– Znajdujemy się w przepięknym miejscu, na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Świeże powietrze, przyjazna atmosfera, mili ludzie – to wszystko sprawia, że ci zawodnicy z kalendarza wydarzeń sportowych wybierają Podlasie i Politechnikę Białostocką, żeby tutaj udowodnić, że jest się najlepszym – powiedział dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych wyłaniają indywidualnych i drużynowych akademickich mistrzów Polski.

Na trasie liczącej 3 km najlepszy czas, tj. 10:49 osiągnęła Aleksandra Płocińska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

– Pierwszy kilometr był dość spokojny, potem postanowiłam, że przyśpieszę. Podyktowałam sobie mocne tempo, ale dałam radę. To jest wymagająca trasa – pełno liści, pełno korzeni, górki, ale ja bardzo lubię przełaje. Specjalizuję się w biegach średnich, jestem w kadrze narodowej – mówiła zawodniczka tuż po przekroczeniu linii mety.

Drugie miejsce na tym dystansie przypadło Małgorzacie Strzeżysz z Politechniki Warszawskiej, która trasę pokonała w czasie 10:59. Trzecią lokatę z wynikiem 11:08 zajęła Sylwana Gajda z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród reprezentantek Politechniki Białostockiej najlepszy wynik, tj. 13:47 osiągnęła Aleksandra Korzun, studentka matematyki na Wydziale Informatyki.

– Na zawodach to jest zawsze adrenalina, tego zmęczenia od razu nie widać. Jeżeli trener mnie wystawia na zawody, to chce pobiec najlepiej, dać z siebie 100 procent. Osiągnęłam bardzo przyzwoity wynik, jeżeli chodzi o przełaje – mówiła studentka.

Z kolei na dystansie 6 km najlepsza z czasem 22:36 była Paulina Kicilińska z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Druga była Sylwia Indeka z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, która przebiegła tę trasę w 22:40. Trzecie miejsce przypadło zaś Weronice Mikołajewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, która osiągnęła wynik 22:46.

W klasyfikacji generalnej kobiet najlepsze były zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego.

– Bardzo się cieszymy, że możemy już po raz czwarty gościć studentów z całej Polski na Akademickich Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Supraślu. Tutaj są naprawdę dobre warunki do tego, żeby mogły się odbywać zawody rangi mistrzostw Polski. Teren jest zróżnicowany, bo wymogi są takie, że trasa nie może być płaska, musi być wzniesienie, a tutaj wszystko się zgadza – mówił Paweł Kukliński, wiceprezes Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Białostockiej.

Szymon Skalski z Uniwersytetu Gdańskiego był najszybszy na trasie 4,5 km, którą przebiegł w czasie 14:14.

– Nie było łatwo. Jestem w trakcie zgrupowania kadry narodowej, a przyjechałem tu w ramach sprawdzianu. Wyszło bardzo dobrze, jestem zadowolony. Dziękuję bardzo, świetna impreza – mówił zawodnik.

Tuż za nim z wynikiem 14:22 na mecie zameldował się Marcin Biskup z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Trzeci natomiast był Wiktor Antosz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który osiągnął wynik 14:26.

W biegu na 9 km pierwsze miejsce z wynikiem 30:00 zajął Krzysztof Żygenda z Politechniki Gdańskiej, drugie Daniel Marszk z Uniwersytetu Gdańskiego z wynikiem 30:05, a trzecie Rafał Sułkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z czasem 30:33.

Wśród reprezentantów Politechniki Białostockiej najlepszy wynik na trasie 6 km miał Marcin Krysztopik (16:39), a na trasie 9 km Grzegorz Markiewicz (36:50).

W klasyfikacji generalnej mężczyzn najlepsi byli zawodnicy Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci z tej uczelni byli także najlepsi w klasyfikacji generalnej sztafet 4×1500 m.

Organizatorami Akademickich Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych był: Klub Środowiskowy Akademickiego Związku Sportowego Województwa Podlaskiego i Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Burmistrz Supraśla, Rektor Politechniki Białostockiej. Zawodom jak co roku patronowało Radio Akadera.

Relację z wydarzenia przygotowała Małgorzata Turecka:

(mt)