Wystartował projekt Science Kultura. Kawiarnia popularno-naukowa o kryptologii i cyberbezpieczeństwie

30-03-2023
Spotkanie z cyklu Science Kultura w kawiarni Fama, fot. Hanna Kość
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w pierwszej kawiarni naukowej w ramach projektu „Science Kultura”, realizowanego przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. W środę (29.03) w kawiarni Fama odbyły się wykłady i rozmowy o kryptologii i cyberbezpieczeństwie. Projekt popularyzuje naukę oraz umożliwia szerokiemu gronu odbiorców bycie bliżej nauki.

Uczelnia dzięki takim inicjatywom działa na rzecz swojego otoczenia. Dodatkowo promuje lifelong learning, czyli uczenie się przez całe życie.

– Pierwszą misją każdej uczelni jest edukacja i uczymy nawet w formie kawiarni – zapewnia dr hab. inż. Marta Kosior-Kazebruk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Myślę, że mamy taki potencjał, wiedzę, praktyką i dobre koncepcje, którymi chcemy się dzielić. Dzięki temu Politechnika Białostocka jest widoczna, a nasi pracownicy mają swoją markę, jako eksperci w swoich dziedzinach.

Pierwsze spotkanie nauczyciele akademiccy nazwali „Od kryptologii do cyberbezpieczeństwa”. Słuchacze dowiedzieli się, jak poważny wpływ na ludzkie życie i losy państw może mieć kryptologia, ale również jakie hasła są bezpieczne, czy jak minimalizować ryzyko przejęcia konta i jak nie dać się zhakować.

– Przede wszystkim cyberbezpieczeństwo i temat „Higiena hasła” to niezwykłe praktyczna rzecz, jak na dzisiejsze czasy. A wykład „Historia kryptologii” stanowi podstawę cyberbezpieczeństwa: dlaczego bezpieczne hasła są takie, a nie inne – tłumaczy dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB,  Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. – W projekcie „Science kultura” będą też tematy przybliżające na przykład aspekty biometrii czy sztucznej inteligencji, żeby ludzie się nie bali, że sztuczna inteligencja nas zastąpi. Każdy jest ciekawy tych nowoczesnych technologii. Będziemy próbowali, aby osoby, które chcą zrozumieć dany temat, mogły mieć bezpośredni dostęp pracownika uczelni czy innego eksperta.

Uczestnicy kawiarni naukowej podkreślali, że temat pierwszego spotkania jest ważny w codziennym życiu, a forma bardzo przystępna.

Pomiędzy wykładami i dyskusjami uczestnikom spotkania czas umilił koncert. Na wiolonczeli grała Natalia Falkowska, studentka białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, natomiast na fortepianie grał Karol Czołpiński, student informatyki na Politechnice Białostockiej.

(hk)