Politechnika Białostocka wspiera Ukrainę. Gościmy uczestników zjazdu SPLOT UA Residency

24-03-2023
Pani Rektor wraz z trzema mężczyznami siedzi za stołem; troje z nich patrzy w lewą stronę
Politechnika Białostocka od momentu wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie wspiera cały ukraiński naród. Z myślą o naszych wschodnich sąsiadach  i by dzielić się wiedzą, powstał projekt SPLOT UA Residency. To tylko jedno z wielu działań, jakie wspiera nasza Uczelnia.

SPLOT UA Residency to program umożliwiający młodym talentom z Ukrainy (ponad 30 osób) wspólne projektowanie przyszłości swojego kraju. Jego celem jest stworzenie prototypów innowacji społecznych, które mogłyby wesprzeć powojenną odbudowę Ukrainy. Interdyscyplinarne zespoły spotykają się podczas warsztatów online oraz zjazdów w trzech miastach: Katowicach, Warszawie i od dziś w Białymstoku (24-26 marca 2023 r.) Uczestnicy i uczestniczki warsztatów poszerzają swoją wiedzę także dzięki towarzyszącemu SPLOT UA Residency bogatemu programowi wykładów otwartych.

– Politechnika Białostocka, podobnie jak inne polskie uczelnie, od wybuchu wojny wspiera uczelnie ukraińskie, generalnie obywateli Ukrainy  – przypomina dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. –  Bardzo się cieszę, że w tej chwili pomoc wychodzi już poza pomoc finansową czy rzeczową. Ważne jest, że możemy brać udział w takich projektach jak SPLOT UA Residency, ale są też inne projekty, które mają za zadanie rozwijanie kompetencji młodych Ukraińców. Nie wiemy, kiedy skończy się wojna. Natomiast przygotowanie młodych ludzi do budowania nowego, lepszego świata, nowej, lepszej rzeczywistości jest niesamowicie ważne. Efekty tego zobaczymy dopiero za jakiś czas, ale jeżeli nie zaczniemy tego robić teraz, to się tych efektów nie doczekamy. Ważny jest też „splot” w nazwie tego projektu, bo to przypomina nam, że losy Ukrainy i Polski splatały się historycznie i splatają się w teraźniejszości.

Cała społeczność akademicka Politechniki Białostockiej od momentu wybuchu wojny w Ukrainie mocno angażuje się w zbiórki i celowane działania pomocowe.

– Te działania zainicjowali sami mieszkańcy Białegostoku – przypomina Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. – Do tego dochodziły różne instytucje, w tym Politechnika Białostocka, różnego typu pomoc – od rzeczowej po działania związane z nauką – na przykład języka polskiego. W sumie pomoc oferowana uchodźcom z Ukrainy była naprawdę duża. Myślę, że każdy miał możliwość zorganizowania i udzielania pomocy.

Po południu do Politechniki Białostockiej, na Wydział Architektury, przyjechały trzy grupy interdyscyplinarne złożone z sześciu, siedmiu młodych obywateli Ukrainy.

– To nie są wyłącznie inżynierowie, architekci, czy programiści albo designerzy  – przypomina Jan Pomierny, szef Science Now, firmy, która prowadzi projekt. – Każda grupa ma wymieszane kompetencje – Jedna się zajmuje edukacją, druga się zajmuje turystyką, czyli wykorzystaniem ciemnego nieba jako pewnego zasobu, żeby rozruszać ruch turystyczny i żeby stworzyć atrakcję turystyczną na Ukrainie, która z tego korzysta. Trzecia grupa zajmuje się odbudową miast z wykorzystaniem wszystkich najlepszych praktyk, jakie można zastosować. Poprzez połączenie tych kompetencji tworzymy prototypy innowacji społecznych, które mogą się przydać w ramach działań związanych z odbudową powojennej Ukrainy, co mamy nadzieję, nastąpi możliwie szybko.

Spotkanie na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej uświetnił wykładem otwartym prof. Pedro Russo pt. „Odkrywanie kreatywności na pograniczu nauki i kultury” (ang. „The Creativity Edge: Exploring Culture & Science Intersections”).

(jd)

Prof. Pedro Russo – SPLOT UA Residency Mentor. Profesor Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii (obszar science&society) oraz członek rady dyrektorów Narodowej Agencji ds. Kultury Naukowej i Technologicznej (Ciência Viva). Agencja ta koordynuje sieć 21 centrów nauki w Portugalii. Siedzibą Ciência Viva jest Pawilon Wiedzy – centrum nauki stworzone w jednym z głównym pawilonów tematycznych Wystawy Światowej EXPO 1998 w Lizbonie. Prof. Russo jest również członkiem komitetu programowego Europejskiej Sieci Centrów Nauki i Muzeów (Ecsite), członkiem rady Fundacji Airbusa oraz mentorem programu SPLOT UA Residency. Prace Prof. Russo koncentrują się na przełamywaniu barier między nauką, polityką i społeczeństwem poprzez tworzenie innowacyjnych, interdyscyplinarnych przedsięwzięć o charakterze badawczo-rozwojowym i z obszaru nauki otwartej. Jest zaangażowany w tworzenie polityki naukowej, w tym w obszarze promowania wykorzystania badań podstawowych do rozwiązywania globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu i stymulowanie zrównoważonego rozwoju. Prof. Russo był koordynatorem ogólnoświatowego programu Organizacji Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowy Rok Astronomii 2009” i jest zaangażowany w prace kilku organizacji międzynarodowych, w tym Stowarzyszenia Centrów Nauki i Technologii (ASTC), Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS). Prof. Russo za swoje działania został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą Specjalną Seeds w 2009 roku, Scientix Best Educational Resource w latach 2015 i 2016, nagrodą Innowacji w Edukacji przyznawaną w ramach fińskiego programu HundrED w latach 2017 i 2018, K.J. Cath Prize i pierwszą nagrodą NWO Science Communication Award w 2020 roku.