Młodzi judocy rywalizowali w Międzynarodowym Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego

13-03-2023
dwóch chłopców podczas walki judo
Ponad 230 zawodników i zawodniczek z 17 klubów wzięło udział w 14. edycji Międzynarodowego Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego w Politechnice Białostockiej. Sportowcy pochodzili głównie z Białegostoku, były także ekipy z Warszawy, Łap, Hajnówki, czy Ełku.

Cieszy nas to, że impreza po raz kolejny się udała. To czternasta już edycja zawodów, za rok jubileusz – mówił dr Piotr Klimowicz, kierownik zawodów.

Największą liczbę zawodników Turnieju stanowili reprezentanci Klubu Judo Politechniki Białostockiej oraz Sekcji Judo Klubu Uczelnianego AZS PB.

Judo na Politechnice Białostockiej ma się dobrze. Uważam, że jesteśmy taką dużą rodziną. W sumie w tej dużej rodzinie, którą nazywamy Judo Team Politechnika Białostocka, trenuje ponad 600 osób, więc jest to liczne grono – dodawał dr Klimowicz.

Walki w ramach Międzynarodowego Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego co roku odbywają się na matach Akademickiego Centrum Sportu PB.

To impreza cykliczna, która zrzesza duże grono osób. Na zawody przyjeżdża młodzież i dzieci w różnym wieku i bardzo się cieszymy, że mają okazję zobaczyć, jak wygląda Politechnika Białostocka od strony sportowej – mówiła dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej.

W XIV Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego w klasyfikacji drużynowej punktowej miejsce pierwsze zajął Klub Judo Politechniki Białostockiej, który zdobył łącznie 236 punktów. Na drugim miejscu był KS Gwardia Białystok z 138 punktami. Trzecie miejsce zajął Taisho Judo Klub Ełk (49 punktów).

W klasyfikacji drużynowej medalowej trzy pierwsze miejsca przypadły ekipom z:

• KS Gwardia Białystok (medale: 22 złotych, 8 srebrnych, 5 brązowych)
  • Klub Judo Politechniki Białostockiej (medale: 16 złotych, 23 srebrnych, 32 brązowych)
  • KJ Shamo Ełk (medale: 7 złotych, 4 srebrnych, 1 brązowy)

Wyniki indywidualne znajdują się na stronie: judo.bialystok.pl/piekarski2023

Sportowy memoriał upamiętnia postać wybitnego trenera i prekursora podlaskiego judo. To Leszek Piekarski, założył w roku 1960 pierwszą w regionie sekcję judo (w klubie Jagiellonia Białystok). W gronie jego wychowanków są m.in. Antoni Zajkowski – srebrny medalista olimpijski z 1972 r. czy Edward Alkśnin – reprezentant Polski na olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku.

Organizatorami wydarzenia są: Politechnika Białostocka, Klub Judo Politechniki Białostockiej, Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej, Klub Środowiskowy AZS Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Wydarzenie objęła patronatem Rektor Politechniki Białostockiej.

(mt)