Spotkanie przedstawicieli 11 uczelni wyższych i instytucji w siedzibie IDEAS NCBR

10-03-2023
Spotkanie przedstawicieli uczelni wyższych i instytucji w siedzibie IDEAS NCBR

2 marca 2023 r. odbyło się spotkanie dziekanów wydziałów informatycznych oraz dyrektorów szkół doktorskich współpracujących z IDEAS NCBR w ramach kształcenia doktorantów.

Politechnikę Białostocką reprezentował dr hab. Piotr Hońko, prof. PB z Katedry Systemów Informacyjnych i Sieci Komputerowych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

W 2022 roku Politechnika Białostocka oraz IDEAS NCBR podpisały list intencyjny w sprawie kształcenia naukowców w ramach Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Współpraca umożliwi finansowanie stypendiów doktorantów oraz wsparcie merytoryczne, dzięki czemu będą mogli rozwijać się i efektywnie prowadzić prace badawcze.

Za nami pierwsze spotkanie Dyrektorów Szkół Doktorskich i Dziekanów Kierunków Informatycznych, które odbyło się w siedzibie ośrodka badawczo-rozwojowego IDEAS NCBR. To kolejny krok w edukacji najlepszych ekspertów – doktorantów, którzy zyskają wiele w obszarze AI dzięki współpracy uczelni z ośrodkiem badawczo-rozwojowym.

W spotkaniu brał przedstawiciel Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej z dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja – dr hab. Piotr Hońko, prof. PB.

– Jednostka badawcza IDEAS NCBR dysponuje wykwalifikowaną kadrą naukową, a także zapleczem badawczym w postaci współpracujących z nią firm i przedsiębiorstw. Dzięki temu jest ona gotowa do współprowadzenia prac doktorskich o charakterze praktycznym, z możliwością komercjalizacji otrzymanych wyników. Współpraca SDPB z IDEAS NCBR jest zatem szansą na wdrożenie hasła transferu wiedzy do przemysłu – wyjaśniał nasz ekspert w Wydziału Informatyki PB.

W   spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 11. uczelni i instytucji: Politechniki Białostockiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego oraz Szkoły doktorskiej Technologii Informacyjnych i Biomedycznych Instytutów PAN.

Szerokie grono ekspertów decydujących o poziomie kształcenia doktorantów łączy wspólna wizja stworzenia korzystnych warunków kształcenia dla kierunków informatycznych (specjalizacja AI), tak by uzyskiwane wykształcenie łączyło w sobie kompetencje potrzebne w świecie nauki i biznesu. Podczas spotkania wypracowano nowe narzędzia kształcenia doktorantów uczelni partnerskich:

• wykłady prowadzone przez liderów grup i zespołów badawczych IDEAS NCBR, zaliczane do toku kształcenia
  • możliwość uczestnictwa w gościnnych seminariach naukowych w IDEAS NCBR.

IDEAS NCBR reprezentowali: dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW – Prezes IDEAS NCBR, dr Grażyna Żebrowska – członek Zarządu oraz liderzy grup i zespołów badawczych, w tym: dr hab. inż. Tomasz Trzciński, prof. PW   i UJ, prof. dr hab. Stefan Dziembowski, dr hab. Jan Poleszczuk, dr hab. Piotr Miłoś, prof. IMPAN, dr hab. Krzysztof Stereńczak, prof. IBL, dr Tomasz Michalak.

Spotkanie, którego celem było omówienie tematów prac doktorskich proponowanych do realizacji od roku akademickiego 2023/24 w ramach współpracy z IDEAS NCBR oraz przedyskutowanie planów współpracy, odbyło się po raz pierwszy, przy czym już teraz wiemy, że będzie miało ono charakter cykliczny, powtarzany corocznie. Dzięki takim konsultacjom możliwe będzie bardziej efektywne wspólne kształcenie doktorantów, przyczynią się one również do rozwoju potencjału współpracy badawczej polskiego środowiska naukowego zajmującego się tematyką sztucznej inteligencji.

– Wspólne prowadzenie doktoratów z IDEAS NCBR to również istotne zwiększenie atrakcyjności oferty SDPB. Otóż oprócz otrzymanej szansy na rozwój naukowy z możliwością praktycznego zastosowania wyników badań doktorant zostaje zatrudniony przez IDEAS NCBR na czas realizacji doktoratu, tj. 48 miesięcy. Przez ten okres ma otrzymywać wynagrodzenie, które jest konkurencyjne wobec ofert firm z branży IT, które znacząco przyczyniają się do odpływu z Uczelni zdolnych i perspektywicznych studentów, tj. potencjalnych doktorantów – przekonuje dr hab. Piotr Hońko, prof. PB.

IDEAS NCBRSp. z o.o. to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. IDEAS NCBR Sp. z o.o. powołana została przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i należy do Grupy NCBR. Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację  w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Najwyższy poziom merytoryczny realizowanych projektów gwarantuje możliwość współpracy z naukowcami o światowym autorytecie.

Fot. Maja Raczkowska

(oprac. m.z)