Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku zorganizował Giełdę Pracy. V Tydzień Nauk Technicznych z udziałem Politechniki Białostockiej

07-03-2023
Giełda Pracy V Tydzień Nauk Technicznych w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku, fot. Dariusz Piekut
Nasi studenci z kół naukowych wraz ze specjalistką ds. wspierania edukacji prezentowali ofertę studiów w Politechnice Białostockiej na Giełdzie Pracy w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku w ramach Tygodnia Nauk Technicznych.

Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku już po raz piąty zorganizował w szkole Tydzień Nauk Technicznych. Od poniedziałku 6 marca uczniowie białostockiego „mechaniaka” poznają przyszłych pracodawców i uczelnie, w których mogą zdobywać wiedzę po maturze. Odwiedzili już nasz Wydział Mechaniczny, gdzie zobaczyli pokaz w pracowni diagnostyki ruchu, czy w pracowni inżynierii mechanicznej i oczywiście zobaczyli skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej bolidy.

– Tydzień Nauk Technicznych to święto w szkole związane z przedmiotami technicznymi – mówi Krzysztof Czerech – z-ca dyr. ds. Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. – Na Giełdzie Pracy gościmy Politechnikę Białostocką, bo część uczniów po szkole idzie do pracy, ale duża część też idzie na studia a Politechnika Białostocka jest jakby naturalnym naturalną kontynuacją nauki po naszej szkole.  60% osób, które idzie na studia, idą na Wydział Mechaniczny, sam też jestem absolwentem tego wydziału.

Absolwenci Technikum Mechanicznego w Białymstoku wybierają także inne kierunki studiów w Politechnice Białostockiej. Kordian Olechno planuje studia na Wydziale Informatyki, Artur Rutkowski celuje w mechatronikę, oczywiście w Politechnice Białostockiej. Jeden z uczniów klasy czwartej technikum wybiera się na elektrotechnikę.

– Dzięki stoiskom Politechniki Białostockiej dowiedziałem się, że są studia dualne, podczas których są płatne praktyki w zakładach z którymi Uczelnia współpracuje – mówi przyszłoroczny maturzysta. – Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie – łączenie studiów praktycznych z teorią.

– Spośród bogatej oferty wystawców najbardziej zainteresowała mnie Politechnika Białostocka – przyznaje Tomasz Lenkiewicz. – Najbardziej kierunek studiów Mechanika i budowa maszyn. Interesuję się tym od ponad dwóch lat, próbuję w programach do projektowania tworzyć różne części, interesuję się budową maszyn i chciałbym kontynuować swój rozwój w Politechnice Białostockiej.

(jd)