Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawił w Politechnice Białostockiej perspektywy wsparcia dla studentów, naukowców i przedsiębiorców

06-03-2023
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to możliwość wsparcia badań, ich wdrażania, ale też wsparcie dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, w tym studentów, którzy mają innowacyjne pomysły – podkreślił na spotkaniu w Politechnice Białostockiej Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Prezentacji PARP, BPN-T oraz startupów beneficjentów PARP pod wspólnym tytułem „Fundusze europejskie – nowa perspektywa – nowe możliwości” wysłuchali studenci, nauczyciele akademiccy i współpracujący z Uczelnią przedsiębiorcy.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wraz ze specjalistami z Agencji gościł w Politechnice Białostockiej na zaproszenie Rektor Uczelni.

– Obecnie PARP ogłasza kolejne konkursy na bardzo interesujące projekty, w których Politechnika może być liderem, partnerem konsorcjum czy podwykonawcą –  mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.  – Na spotkanie zaprosiłam studentów,  doktorantów, pracowników naukowo-badawczych, a także naszych partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego. Razem chcemy aplikować o projekty finansowane przez PARP. Chcemy pokazać, że my, jako uczelnia, też mamy potencjał, który wynika z naszych studentów, naukowców i współpracy z otoczeniem gospodarczym.

Prezes PARP znalazł też czas, by zwiedzić wybrane laboratoria na kilku Wydziałach Uczelni.

– Politechnika Białostocka robi niesamowite wrażenie – przyznał Dariusz Budrowski, prezes PARP. – Wspaniały potencjał Uczelni zapiera dech w piersiach. Myślę, że ten potencjał należy promować wykorzystywać i dofinansowywać możliwie ze wszystkich źródeł. Polska Wschodnia, w tym także województwo podlaskie i Politechnika Białostocka, to są filary które warto dofinansowywać i realizować inwestycje, żeby studenci którzy korzystają z tego typu uczelni mieli jak najwyższe kwalifikacje potrzebne na rynku pracy.

W latach 2015-2023 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała z beneficjentami z Podlaskiego 211 umów o dofinansowanie z programu POIR oraz 627 umów o dofinansowanie z programu POPW. W nowej perspektywie finansowej PARP będzie dysponowała prawie 6 mld euro podzielonych pomiędzy trzy fundusze do rozdysponowania wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców. To: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

– W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (2,82 mld euro) przewidziane jest wsparcie na badania i wdrożenie tych badań – podkreśla prezes Budrowski. – Uczelnie takie jak Politechnika Białostocka mają olbrzymie pole do działania, żeby dostać dofinansowanie na wdrożenie konkretnych rozwiązań w polskich firmach, innowacji na skalę kraju. Mamy też wsparcie w zakresie podnoszenia kwalifikacji i kompetencji to Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Ponad miliard złotych na to, żeby nasi podlascy mieszkańcy ale także mieszkańcy całego kraju mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności. W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki mamy zupełnie nową propozycję – Laboratorium Innowatora, czyli wsparcie dla osób które nie prowadzą działalności gospodarczej także dla studentów, dla wykładowców akademickich, którzy wspólnie zrealizują innowacje procesowe, produktowe i nie mają środków finansowych lub te środki są niewystarczające. Tego typu przedsięwzięcia będą mogły być wdrażane właśnie tutaj – w Politechnice Białostockiej. Jeżeli Uczelnia podejmie wysiłek w tym zakresie złoży wniosek o dofinansowanie to ma możliwość uzyskania grantu od 5 do 10 milionów właśnie na to, żeby dofinansowywać takie inicjatywy – studenckie, grup studentów, pojedynczych osób które są zainteresowane tym żeby swój proces, swoją innowację, którą mają w głowie – wdrożyć, a nie mają środków finansowych i jeszcze nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zadeklarował, że wizyty jego pracowników staną się w Politechnice Białostockiej tradycją.

– Bardzo się cieszę z tego zaproszenia pani Rektor i myślę że to będzie pierwsze z wielu cykli spotkań, które dotyczą możliwości współpracy z Politechniką Białostocką i innymi uczelniami podlaskimi, które chcą inwestować w własną kadrę dydaktyczną, we własne urządzenia – mówił Dariusz Budrowski. – Chciałbym, żeby studenci z tego jak najlepiej korzystali, żeby byli przygotowani na zmieniający się rynek pracy, żeby wdrażali innowacje, byli aktywni i kreatywni.

Pierwszy konkurs w ramach nowego programu Funduszy Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 już wystartował. To “Ścieżki SMART”, w którym przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą złożyć wnioski m.in. na rozwój przedsiębiorstwa w drodze prac badawczo-rozwojowych, cyfrowej i zielonej transformacji, a także jego internacjonalizacji i rozwoju kompetencji kadr.

Dla przedsiębiorców, starających się o fundusze europejskie, współpraca z Politechniką Białostocką to wsparcie naukowców oraz dodatkowe punkty w procesie akceptacji wniosków.

(jd)