Akredytacja KAUT dla kierunku Budownictwo na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej

30-01-2023
akredytacja KAUT dla budownictwa

Wspaniała wiadomość! Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej z pierwszą akredytacją KAUT!

Kierunek Budownictwo zarówno na poziomie studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia uzyskał pozytywną ocenę Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, tym samym potwierdzając wysoką jakość kształcenia prowadzoną na Wydziale.

Budownictwo obok 10 kierunków innych wydziałów PB może oficjalnie posługiwać się prestiżowym znakiem potwierdzającym wysokie standardy edukacji. Otrzymanie opinii Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych wymagało cierpliwości – od momentu wysłania zgłoszenia, do uzyskania potwierdzenia minął ponad rok. W toku akredytacji sprawdzano czy program edukacyjny spełnia kryteria jakości. Ocenie poddano: cele kształcenia i ich realizację, odnosząc je do bieżących standardów oraz strategię WBiNŚ i jej zgodność z misją Politechniki Białostockiej, wkomponowanie w region, zgodność działania jednostki z obowiązującymi przepisami prawa, poziom kadry naukowej i dydaktycznej, prawidłowość określenia efektów uczenia się oraz sposobów weryfikacji ich uzyskania przez studentów, praktyki zawodowe, warunki kształcenia i działania na rzecz promocji kierunków technicznych wśród młodzieży.

Kierunek budownictwo spełnił wszystkie kryteria podstawowej oceny, a także 94% kryteriów dodatkowych, co jest bardzo satysfakcjonującym wynikiem. W praktyce nasi studenci mają pewność, że zarówno sam proces dydaktyczny, dostęp do innowacyjnych pracowni i narzędzi, jak i współpraca z przedsiębiorstwami, zapewniają im optymalne warunki do zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności, które są cenione nie tylko w Polsce, ale i Europie.

Co ważne, KAUT nadaje akredytowanym kierunkom również europejski certyfikat jakości EUR-ACE® (European Accreditation of Engineering Programmes), przyznany w ramach procedury European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE). Certyfikaty EUR-ACE® są uznawane we wszystkich krajach UE i są potwierdzeniem zgodności programu studiów z przyjętymi w Europie normami i zasadami oraz gwarancją wysokiej jakości programów studiów technicznych. Absolwenci akredytowanych kierunków mogą ubiegać się o wpis do Rejestru FEANI i uzyskać tytuł „Inżynier Europejski” – EUR ING.

Listę aktualnie akredytowanych kierunków można znaleźć w serwisie KAUT

Gratulujemy Wydziałowi Budownictwa i Nauk o Środowisku! Mamy nadzieję, że wkrótce usłyszymy o kolejnych kierunkach sygnowanych znakiem jakości.

Certyfikat Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (PDF, 428 KB, otworzy się w nowej karcie)

Certyfikat EUR-ACE® (PDF, 456 KB, otworzy się w nowej karcie)

(mz)