Wydział Inżynierii Zarządzania zorganizował seminarium pt. Jak monitorować rozwój miast w niepewnych czasach?

20-01-2023
Trzy osoby na konferencji

– Nie ma nowoczesnego zarządzania bez wykorzystywania danych – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. W seminarium pt. Jak monitorować rozwój miast w niepewnych czasach? Na Wydziale Inżynierii Zarządzania wziął udział m.in. Jacek Żalek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Politechnika Białostocka jest partnerem w projekcie „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja” i naszym zadaniem jest przygotowanie całego systemu wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego miasta Hajnówka – informuje dr hab. Ewa Glińska, prof. PB, Kierownik Katedry Marketingu i Turystyki Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. – Nad tym będziemy pracować kilkanaście miesięcy. Pokażemy istniejące systemy monitorowania rozwoju lokalnego, wskażemy pewne ramy koncepcyjne, które stanowią punkt wyjścia do budowania systemów. Pokażemy też efekt naszego przeglądu, jeżeli chodzi o dobre praktyki w Polsce i na świecie. Samo wypracowanie systemu, to już jest długi proces, a później, jeśli chodzi o jego wdrożenie, to jest kolejne wyzwanie i kolejny okres czasu, ale nad tym będzie pracować już miasto Hajnówka.

W seminarium pt. Jak monitorować rozwój miast w niepewnych czasach? wziął udział m.in. Jacek Żalek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Będziemy przyglądać się bacznie i czekać na rozwiązania, które będziecie Państwo podpowiadać jako ci, którzy doświadczacie tych zmian i macie ich najgłębszą świadomość. My będziemy chcieli wsłuchiwać się w wasz głos i odpowiadać na wasze zapotrzebowanie – deklaruje Minister Jacek Żalek.

– Powinniśmy zwrócić uwagę na dwa procesy, które determinują głębokie zmiany – kontynuuje Żalek. – Mam wrażenie, że to są zmiany o charakterze cywilizacyjnym. To upodmiotowienie technologii i wejście przez niektórych nazywane rewolucją sztucznej inteligencji, czyli sytuację, w której procesy technologiczne zastępują wiele dotychczas uznanych procesów o charakterze społecznym, technicznym, nawet kulturowym. Technologia zastępuje te funkcje, które były takim punktem odniesienia i to się zmienia na naszych oczach. Gigantyczne przemiany społeczne powodują, że młodzi ludzie bardzo często wybierają duże ośrodki, w których wydaje się, że jest większa możliwość realizacji swoich potrzeb. Drugim największym procesem są procesy demograficzne. Małe ośrodki tracą swoje funkcje m.in. właśnie w wyniku tego, że młodzi ludzie szukają swojej szansy na realizację aspiracji w dużych ośrodkach. Z ostatnich badań wynika, że mężczyźni zostali w małych ośrodkach, bo oni się czują związani z jakimś dziedzictwem, z ojcowizną. Kobiety robią karierę w miastach. Mam nadzieję, że będzie będziemy w stanie znaleźć odpowiedź, która spowoduje, że te rozproszone ośrodki, które do niedawna tętniły życiem odrodzą się, że to życie, z tym kolorytem i z pasją wróci do tych małych ośrodków.

W seminarium uczestniczyła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

– Jako uczelnia zapraszamy do siebie kandydatów z regionu, ale z myślą o tym, żeby ich w tym regionie zatrzymać, jako jeden z wielu czynników miastotwórczych – podkreśla  Rektor Politechniki Białostockiej. – Nie ma nowoczesnego zarządzania bez wykorzystywania danych. Czy to chodzi o miasta, czy o zarządzanie uczelnią. Monitorowanie miast jest potrzebne żeby przewidywać przyszłość, ale też żeby na bieżąco identyfikować różnego rodzaju zagrożenia, które powodowały by ograniczenia rozwoju czy wręcz niedostatki. Małe i średnie miasta, które są bardzo potrzebne w swoich regionach też winny się bardzo dobrze rozwijać. Monitorowanie ma zidentyfikować problemy, żeby szybko im zapobiegać.

System wskaźników, który będzie opracowany na przykładzie Hajnówki, ma być na tyle uniwersalny, aby w przyszłości mogły z tego skorzystać również inne miasta.

(jd)