Życie Politechniki Białostockiej już jest!

02-01-2023
Okładki wydawnictwa Życie Politechniki Białostockiej 2022
Jak co roku, ukazał się nowy numer naszego wydawnictwa. Od tego wydania zmieniliśmy nazwę z „Życia Politechniki” na „Życie Politechniki Białostockiej”. Odświeżyliśmy także stronę tytułową naszego pisma.

W najnowszym numerze znajdziemy zapis najbardziej istotnych wydarzeń z życia Uczelni. Nie zabrakło też rozbudowanych tekstów przypominających osiągnięcia naszych pracowników i studentów.

Na okładce znalazło się malowane światłem zdjęcie Macieja Giedrojcia-Jurahy przedstawiające najnowszy bolid CMS-08 skonstruowany i zbudowany przez naszych studentów. W 2022 roku ich konstrukcja osiągnęła największe sukcesy, w tym w najbardziej prestiżowych zawodach w Niemczech.

Ważnym wydarzeniem związanym z umiędzynarodowieniem naszej Uczelni było Zgromadzenie Ogólne i posiedzenie Rady Administracyjnej European Network of Accreditation of Engineering Education. Goście z różnych stron świata oprócz zapoznania się z potencjałem Politechniki Białostockiej zwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru i Muzeum Ikon w Supraślu.

W numerze obszernie piszemy o naszej wspólnej w trzema innymi uczelniami akcji ratowania położonych w pobliżu Muzeum Ikon unikalnych katakumb i prezentujemy sylwetkę naszego pracownika, arch. Jana Kabaca, projektanta podziwianego powszechnie Muzeum Pamięci Sybiru.

Przypominamy także postać prof. Tadeusza Kaczorka, który w 2022 roku właśnie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej obchodził swój jubileusz 90-lecia urodzin.

W najnowszym „Życiu Politechniki Białostockiej” odnotowaliśmy też nasze miejsca w międzynarodowych rankingach, czy najważniejsze umowy i porozumienia zawarte przez naszą Uczelnię.

Prezentujemy również sylwetki nauczycieli akademickich, którzy okazali się być najaktywniejsi podczas oceny parametrycznej w latach 2017-2020, czy osoby nagrodzone Medalami za Długoletnią Służbę oraz Medalami Komisji Edukacji Narodowej.

Przypominamy początki Politechnicznej Sieci Via Carpatia, która w 2023 roku może stać się jednym z najważniejszych wspólnych przedsięwzięć naszej Uczelni realizowanych wraz z Politechnikami – Lubelską i Rzeszowską.

W tym wydaniu sporo miejsca poświęciliśmy patentom, jakie zdobywają nasi naukowcy, nierzadko we współpracy ze studentami, dla Politechniki Białostockiej. Przedstawiamy też sylwetkę Michała Czerwińskiego – absolwenta Wydziału Architektury, który współtworzył podziwiany na całym świecie projekt polskiego pawilonu na wystawę EXPO 2020 w Dubaju.

O tym, że nie zajmujemy się wyłącznie nauką w zaciszu pracowni świadczy zapis naszej współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku, dzięki któremu udało nam się wspólnymi siłami odnowić i efektownie wyeksponować zabytkowy odrzutowiec LIM-5.

Zapraszaliśmy na kampus przyszłych studentów, zorganizowaliśmy wraz z Województwem Podlaskim Piknik Rodzinny, pasjonaci nauki odwiedzali nasze stoiska i Uczelnię podczas XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz podczas Nocy Innowacji 2022, a wraz z motocyklistami koncertami i zbiórką krwi żegnaliśmy lato. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się jesienne Targi Pracy. Wystarczy zajrzeć do relacji na kartach „Życia Politechniki Białostockiej”.

Nie zapominamy też o autorach książek wykraczających poza podręczniki akademickie. To dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, twórca unikalnego przewodnika dla osób niewidomych i słabowidzących „Podlasie na wyciągnięcie ręki” i kontynuatorka rozchwytywanych „Podróży  po drewnianym Podlasiu” – dr inż. arch. Magdalena Sulima.

„Życie Politechniki Białostockiej” wzbogacone o multimedia można znaleźć w zakładce: Życie Politechniki Białostockiej – archiwum