Politechnika Białostocka podpisała umowę o współpracy z Rezekne Academy of Technologies

15-12-2022
Dwie kobiety podpisują dokumenty
Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej podpisała umowę o współpracy pomiędzy naszą Uczelnią a Rezekne Academy of Technologies z prof. Iveta Mietule, Rektor tej Uczelni.

Zawarta pomiędzy Politechniką Białostocką a Rezekne Academy of Technologies umowa zakłada przede wszystkim wzajemne wparcie kształcenia i prowadzenia badań naukowych przez studentów i kadrę akademicką oraz możliwość wymiany doświadczeń w zakresie kultury.

– Od dawna współpracujemy z Politechniką Białostocką, wspólnie zrealizowaliśmy już wiele projektów – mówi prof. Iveta Mietule, Rektor Rezekne Academy of Technologies. – Teraz wspólnie przygotowujemy projekt międzynarodowego uniwersytetu. W tym tygodniu do Białegostoku przyjechało wielu pracowników z naszej Uczelni. Politechnika Białostocka jest dla nas jednym z najważniejszych partnerów współpracy międzynarodowej. W obydwu uczelniach mamy kierunki inżynierskie i w przyszłości chcemy rozwijać współpracę i wspólnie tworzyć programy studiów inżynierskich, bo to ma także znaczenie ekonomiczne dla Polski i Łotwy.

Łotewska Uczelnia jest również naszym partnerem w przygotowywanym projekcie Uniwersytetu Europejskiego „European Cross Border University”. To projekt łączący dziesięć uczelni europejskich. Jest ukierunkowany na innowacje, rozwój, wymianę dobrych praktyk oraz mobilność. Konsorcjum ACROSS, w skład którego oprócz Politechniki Białostockiej i uczelni z Łotwy weszło jeszcze 8 partnerów, zakłada opracowanie podstaw działania unikalnej, europejskiej uczelni, począwszy od zasad działania uniwersytetu, poprzez nowe programy kształcenia w formule podwójnego i wspólnego dyplomowania w języku angielskim. Pozwoli także na wdrożenie nowoczesnych, efektywnych metod kształcenia w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym z poszczególnych regionów.

– Uniwersytet w Rezekne jest jednym z naszych partnerów w konsorcjum ACROSS – przypomina dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – To podobnie jak Politechnika Białostocka, Uczelnia regionalna i przygraniczna. Mamy podobne doświadczenia i podobne problemy do rozwiązania. Liczę na ciekawą i atrakcyjną dla obu stron współpracę. Mamy już wspólne doświadczenia, a podpisana umowa wzmocni naszą współpracę i będzie punktem wyjścia do kolejnych form naszych wspólnych działań.

Politechnika Białostocka i Rezekne Academy of Technologies współpracę skoncentrują na:

wymianie informacji w celu zapewnienia procesu uczenia się i działalności naukowo-badawczej

wspólnej organizacji spotkań, sympozjów, seminariów, warsztatów, konferencji, dni współpracy i innych wydarzeń

wspólnym rozwoju projektów akademickich, naukowych i innych

publikowaniu wspólnie napisanych prac naukowych lub naukowo-metodycznych oraz wspólnych projektów w pismach naukowych

współpracy przy opracowaniu i realizacji wspólnych programów studiów

współpracy w zakresie lifelong learning (uczeniu się przez całe życie)

wspieraniu mobilności studentów, kadry akademickiej i pracowników

W tym roku Politechnika Białostocka wspólnie z Uczelnią z Rezekne realizuje projekt ADD-ON_SKILLS – Advanced Digital Design Course On Modern Buildings Developing SKILLS for Young Engineers. W ramach Międzynarodowych Szkół Letnich do naszej Uczelni przyjechało po czterech studentów z Litwy, Łotwy, Włoch i Hiszpanii. Wraz z czwórką studentów z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej rozpoczęli oni 4 lipca 2022 roku zajęcia w Międzynarodowej Szkole Letniej Advanced Digital Design Course On Modern Buildings Developing SKILLS for Young Engineers. Przez 10 dni studenci uczestniczyli w 40 godzinach zajęć, zawierających laboratoria, zajęcia praktyczne, pracę indywidualną oraz pracę w zespołach projektowych. Oprócz tego zrealizowali 40 godzin zajęć online – minimum cztery e-moduły dotyczące energii, IoT, BIM, efektywności energetycznej budynków itp., minimum cztery e-labs z otwartym dostępem online.

W ramach szkoły letniej uczestnicy zwiedzili Danwood S.A Białystok, PERI (Keynote, Company introduction in PERI company, Płochocin i Unihouse Modular House Factory, Bielsk Podlaski.

Politechnika Białostocka już wcześniej współpracowała z Rezekne Academy of Technologies jako partner projektu na Wydziale Inżynierii Zarządzania DICCMEM – Opracowanie i wprowadzenie modelu kompetencji komunikacyjnych w celu ulepszenia i utrzymania sieci mentorów biznesowych Okres realizacji projektu: 01.10.2019 – 30.09.2021. Celem projektu było zbadanie barier w kompetencjach komunikacyjnych między mentorami a podopiecznymi oraz zaproponowanie rozwiązań, które pozwolą ulepszyć i utrzymać sieć mentorów biznesowych za pomocą technologii komunikacyjnych.

Kontunuacją DICCMEM jest  Projekt e-MentEdu i ma na celu zaprojektowanie i opracowanie nowych kwalifikacji zawodowych do wsparcia kształcenia ustawicznego. Partnerzy zrealizują pakiet edukacyjny do e-mentoringu poprzez spersonalizowanie ścieżki uczenia się w środowisku online. Liderem projektu jest Rezekne Academy of Technologies (Łotwa).

(jd)