Niemal 900 tys. zł! Grant Narodowego Centrum Nauki

08-12-2022
Grand NCN dla Politechniki Białostockiej

Narodowe Centrum Nauki przyznało finansowanie w wysokości 899 140 PLN w konkursie OPUS 23 na projekt badawczy pt.: ”Analiza i synteza układów sterowania z wykorzystaniem układów przełączalnych niecałkowitego rzędu”.

Projekt został opracowany przez grupę naukowców z Wydziału Elektrycznego i Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej pod opieką prof. dr hab. inż. Tadeusza Kaczorka, kierownika projektu.

Istotą projektu jest połączenie rachunku niecałkowitego rzędu i układów przełączalnych. Jest to nowy kierunek badań w teorii sterowania, który do tej pory nie został przeanalizowany w sposób kompleksowy. W ramach grantu prowadzone będą badania teoretyczne z wykorzystaniem obliczeń komputerowych, w tym badania symulacyjne oraz weryfikacja eksperymentalna opracowanych metod.

Rozważana klasa układów jest interesująca zwłaszcza z punktu widzenia syntezy układów sterowania, gdzie dynamiczne zachowanie regulatora zależy od funkcji przełączania. Idea ta wprost ujawnia nowe możliwości w procesie projektowania regulatorów, gdzie parametry regulatora niecałkowitego rzędu mogą być zmieniane w trakcie procesu w zależności od stanu układu. Zaproponowane w projekcie metody analityczne i numeryczne mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju badań w dziedzinie liniowych i nieliniowych układów przełączalnych niecałkowitego rzędu. Projekt przyczyni się do opracowania metodyki badań oraz do analizy i syntezy wybranych klas liniowych i nieliniowych układów przełączalnych niecałkowitego rzędu.

Grant będzie realizowany przez pięciu pracowników Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz dwóch pracowników Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Serdecznie gratulujemy!

oprac. Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej