Politechnika Białostocka wraz z instytucjami partnerskimi opracuje Cyfrową Platformę Zdrowia Młodzieży

07-12-2022
Grafika projektu Digital Youth Life Health Platform
Cyfrowa Platforma Zdrowia Młodzieży – Digital Youth Life Health Platform (DHL-HP ) to nazwa nowego międzynarodowego projektu Politechniki Białostockiej realizowanego w ramach programu Erasmus+ w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Pracami uczelnianego zespołu opracowującego projekt kieruje dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Ten projekt można śmiało scharakteryzować jako pokłosie pandemii koronawirusa. Okazało się wtedy, jak tragiczne mogą być skutki braku dostępu pacjentów do lekarza. Z różnych względów, czy to nałożonych obostrzeń i konieczność izolacji, czy z powodu braku ubezpieczenia zdrowotnego. To drugie dotykało bardzo różne grupy osób: młodych, którzy nie mieli stałych umów o pracę, osoby, które nie mogły wykupić tego ubezpieczenia z powodów finansowych, itp. Mądrzejsi o te doświadczenia, wspólnie z partnerami międzynarodowymi, chcemy stworzyć model nowoczesnego, cyfrowego narzędzia, którego będzie można użyć, aby bezpłatnie zadbać o swoje zdrowie – mówi dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB.

Celem projektu „Cyfrowa Platforma Zdrowia Młodzieży” DYL-HP jest opracowanie wirtualnego środowiska, które połączy lekarzy – wolontariuszy oraz użytkowników – pacjentów. Platforma umożliwi przeprowadzenie video-audio bezpłatnych konsultacji lekarskich na żywo, a także zdalne spotkania z trenerami jogi, pilates i fitness, konsultacje z trenerami personalnymi i dietetykami, spersonalizowane programy treningowe, ćwiczenia sportowe online, poradniki sportowe i medyczne. Docelowe grupy użytkowników platformy to: studenci, doktoranci, młodzież szkolna, lekarze specjaliści, trenerzy, dietetycy, nauczyciele wychowania fizycznego, itp.

Platformę będzie wyróżniać zaawansowany interfejs człowiek-maszyna, w którym algorytmy sztucznej inteligencji oparte na sieciach neuronowych i głębokim uczeniu maszynowym, będą w stanie rozpoznawać, identyfikować i personalizować wybrane cechy użytkowników – pacjentów i tym samym wspierać pracę lekarzy i trenerów.

Druga cześć aplikacji będzie realizować zadania teleoperacyjne z wykorzystaniem urządzeń haptycznych i manipulatorów sterowanych zdalnie do prowadzenia operacji oraz zabiegów.

Docelowo platforma ma działać zarówno jako aplikacja mobilna (systemy operacyjne Android i iOS) oraz jako aplikacja webowa na popularnych przeglądarkach (Opera, Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox).

W realizację projektu zaangażowane są dwie uczelnie: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (Turcja) jako lider projektu i Politechnika Białostocka, jako partner. Wspierają je organizacje społeczne: RESHA z siedzibą w belgijskim Berchem oraz tureckie: DGH-ARGE Yazilim Danişmanlik Enerji Eğitim İnş. San. Tic. Ltd. Şti. w Malatya oraz Digital Robotic Life w Van. Budżet całego projektu wynosi 354 610 euro, z czego kwota 45 035 euro zostanie przekazana Politechnice Białostockiej na zbudowanie aplikacji webowej i mobilnej. Projekt zakończy się w 2024 roku, a jego efekt ma być dostępny bezpłatnie dla użytkowników na całym świecie.

Aktualnie prowadzimy rekrutację dla studentów i doktorantów, którzy chcieliby włączyć się do projektu. Potrzebujemy ochotników do testowania platformy oraz osoby, które mogą wnieść swój know-how w rozwój jej funkcjonalności. Zachęcam do zgłoszeń, bo udział w międzynarodowym projekcie może być cennym doświadczeniem – mówi dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB.

Dodatkowym magnesem do włączenia się w projekt są gratyfikacje. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z kierownikiem projektu: dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski, prof. PB., e-mail: a.mystkowski@pb.edu.pl

Metryczka projektu:

Digital Youth Life Health Platform (DHL-HP ), Numer projektu: 2021-2-TR01-KA220-YOU-000049540

Nazwa programu: Erasmus+, Cooperation partnerships in youth – KA220-YOU- Akcja

Czas realizacji: 2022 – 2024

Budżet całego projektu: 354 610,00 EUR

Budżet PB: 45 035,00 EUR

Koordynator: ANKARA YILDIRIM BEYAZIT UNIVERSITESI

Partnerzy:

• Bialystok University of Technology, Bialystok (PL)
  • RESHA (BE),
  • DGH AR-GE YAZILIM DANIŞMANLIK ENERJİ EĞİTİM İNŞ. SAN.TİC. LTD. ŞTİ. (TR)