Piknik Rodzinny na Politechnice Białostockiej. Konstrukcje i wynalazki studentów wzbudzały duże zainteresowanie

19-09-2022
dwaj chłopcy, dziewczynka i mężczyzna oglądają stojące na stole roboty zbudowane z klocków, konstrukcje przedstawia student PB

Politechnika Białostocka fajne samochody zbudowała – i wyścigowe i monster trucka – mówił jeden z zachwyconych rodziców – uczestników Pikniku Rodzinnego na terenach zielonych uczelni. Duże zainteresowanie wzbudzały też prezentacje dorobku i wynalazki studenckich kół naukowych.

– Politechnika jest otwarta dla wszystkich, to jest nasza misja – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – Pokazujemy nasz potencjał i nasze możliwości. Stwarzamy warunki do integracji, zabawy i to takiej rodzinnej. Nasi studenci prezentują swoje osiągnięcia – tutaj można je dotknąć, zobaczyć nie tylko na obrazku, ale spróbować jak to działa, jeździ i dowiedzieć się dlaczego jeździ.

Podczas pikniku można było zobaczyć m.in. monster trucka, bolid CMS-08, czy łazika marsjańskiego – konstrukcje zaprojektowane i zbudowane przez koła naukowe Politechniki Białostockiej.

– Pierwsze na co zwróciłem uwagę, to bolid – mówi dr Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Jestem pod wrażeniem pracy studentów. Naprawdę to pokazuje, na jak wysokim poziomie jest nasza Politechnika Białostocka. Cieszę się, że województwo podlaskie też jest jednym z podmiotów wspierających tę konstrukcję. Ale przede wszystkim chylę czoła zarówno przed panem dziekanem, jak i przed całą drużyną z Politechniki, która po prostu spędziła mnóstwo czasu, włożyła dużo pracy, żeby ta konstrukcja powstała.

Studenci z sekcji SumoMasters Koła Naukowego Robotyków działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej prezentowali roboty autonomiczne, które potrafią toczyć między sobą walki na wzór zawodników sumo.

Tunele sensoryczne dla dzieci z autyzmem i kamizelkościskarkę również dla dzieci z autyzmem, ze spektrum braku czucia głębokiego prezentowało Studencie Koło Naukowe Orthos. – Dziecko autystyczne może sobie wejść do tunelu i  mieć swoją bezpieczną przestrzeń – wyjaśniają studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Orthos działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Uczestnicy Pikniku Rodzinnego mogli poznać osiągnięcia studenckich kół naukowych: Leśników, Rolka, CON-KRECIK, Konstruktor i koła młodych PZITS działających na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz studenckich kół naukowych Cerber z Auto-Moto-Club, Orthos, BioInvention i Robotyków, które swoje pasje rozwijają na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Uczestnicy Pikniku mogli wziąć udział w akcji krwiodawstwa w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Było również kino plenerowe, które prezentowało film familijny „Lego Przygoda część 1”, później widzowie zobaczyli wielki przebój kinowy – „Joker”.

Najmłodszym przygotowano szereg bezpłatnych atrakcji: bańki mydlane, malowanie twarzy, eurobungee, watę cukrową i lody oraz ściankę wspinaczkową i urządzenia rekreacyjne. Była to też okazja do obejrzenia wystawy samochodów Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto Retro”.

Swoje stoiska zaprezentowały: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Książnica Podlaska, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Podlaski Instytut Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Na Pikniku była przeprowadzona także akcja charytatywna na rzecz chorej na serce Marysi z Białegostoku.

(hh/jd)