Wydział Architektury zaprezentuje się w Tykocinie. Na jaskółczy ogon. Wspólnie na rzecz drewnianego dziedzictwa i historycznego krajobrazu Tykocina

11-09-2022
Studenci Wydziału Architektury podczas inwentaryzacji domów drewnianych w Tykocinie, fot. Aleksander Owerczuk

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa organizowane jest przez z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast wydarzenie pt. „ Na jaskółczy ogon. Wspólnie na rzecz drewnianego  dziedzictwa i historycznego krajobrazu Tykocina”. W jego realizację w tym roku włączył się Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Na wystawie w Centrum przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie zaprezentowane zostaną wyniki praktyki w postaci rysunków inwentaryzacyjnych. Wprowadzenie inauguracyjne wygłosi Maria Markiewicz oraz dr arch. Aleksander Owerczuk. Później odbędzie się spacer Szlakiem Architektury Drewnianej Tykocina, podczas którego będzie można obejrzeć także domy inwentaryzowane przez studentów Wydziału Architektury PB.

– Od kilkudziesięciu lat na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej prowadzona jest praktyka inwentaryzacyjna architektoniczna – wyjaśnia dr arch. Aleksander Owerczuk. – Jej celem jest zapoznanie studentów z zasadami inwentaryzacji architektonicznej obiektów zabytkowych. Drugim równie ważnym celem jest dokumentowanie architektury historycznej. Działanie to wpisuje się w proces ochrony dziedzictwa architektonicznego.

W roku akademickim 2021/22 praktyka inwentaryzacyjna architektoniczna prowadzona na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej przebiegała pod hasłem historycznej architektury drewnianej. Inwentaryzowane były budynki drewniane w Białymstoku  i Tykocinie. W praktyce uczestniczyło 86 studentek i studentów. Jednostką odpowiedzialną za realizację praktyk jest Pracownia Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Zajęcia prowadził zespół w składzie dr arch. Aleksander Owerczuk (kierownik praktyki), dr arch. Agata Szmitkowska i mgr arch. Tomasz Rogala. W efekcie dwutygodniowej praktyki została wykonana inwentaryzacja pomiarowa miejskiego budynku mieszkalnego przy ul. Grunwaldzkiej w Białymstoku oraz dwóch domów drewnianych w Tykocinie. Ostatnie dwa obiekty zostały zinwentaryzowane we współpracy z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie.

TYKOCIN 17 września 2022

Na jaskółczy ogon. Wspólnie na rzecz drewnianego dziedzictwa i historycznego krajobrazu Tykocina.

Godz. 10.00 –  Plac Czarnieckiego 10 – projekcja filmu „Mój pałac taki” poświęconemu tykocińskim domom drewnianym i ich mieszkańcom.

Godz. 11.00 –  Plac Czarnieckiego – prezentacja dokumentacji inwentaryzacyjnej zabytkowych domów drewnianych zrealizowanej przez studentów z Pracowni Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej podczas praktyk wakacyjnych.

Wprowadzenie inauguracyjne do wydarzenia wygłoszą: Maria Markiewicz z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast oraz dr inż. Aleksander Owerczuk, architekt i pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

W godz. 11.45 do godz. 14.00 – wycieczka po Tykocinie szlakiem architektury drewnianej połączona ze zwiedzaniem  zabytkowych domów i spotkaniami z ich właścicielami. Przewodnikiem i komentatorem podczas wycieczki będzie dr Aleksander Owerczuk, który zwróci uwagę na walory tykocińskiej zabudowy i krajobrazu historycznego.

(jd)