Handbook dla inżynierów budownictwa. „Materiały budowlane” powstały dzięki wiedzy i doświadczeniu naukowców z Politechniki Białostockiej

06-09-2022
prof. Michał Bołtryk
Naukowcy z Katedry Budownictwa i Inżynierii Drogowej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej wydali publikację pt. „Materiały budowlane”. Książka ukazała się w sierpniu 2022 roku nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. Jej autorami są: dziekan wydziału prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, dr inż. Dorota Małaszkiewicz i mgr inż. Grzegorz Orzepowski.

Publikacja jest próbą ujednolicenia rozproszonej wiedzy na temat materiałów budowlanych różnego typu – w tym z drewna, surowców skalnych, szkła, asfaltów i ceramiki, a także ze stopów metali i z tworzyw sztucznych – wytwarzanych i przetwarzanych na potrzeby infrastruktury budowlanej oraz komunikacyjnej.

Książka skierowana jest do technologów, inżynierów oraz architektów, którzy w pracy zawodowej mają do czynienia z materiałami budowlanymi, a także do studentów na kierunkach budownictwo, architektura, urbanistyka, gospodarka przestrzenna i instalacje budowlane, na których wykładany jest przedmiot „Materiały budowlane”.

Wydawnictwo PWN zwróciło się z prośbą, żebym napisał książkę dla praktyków, którzy już coś niecoś wiedzą na temat materiałów budowlanych, a więc dla inżynierów, kierowników budowy, a także kadry dydaktycznej. To nie jest pozycja sensu stricto dla studentów, bo ma zajęciach dydaktycznych pojawia się zaledwie 30-40 procent tej książki. Nie sposób bowiem omówić w czasie zajęć dydaktycznych całości informacji, które podajemy w książce. A piszemy o wszystkim! Poczynając od składu chemicznego materiałów budowlanych, zarysie procesu produkcji oraz historycznym. Dalej o tym w jaki sposób się te materiały bada, transportuje, składuje, a także magazynuje. Ta wiedza jest tak obszerna, że przyda się głównie praktykom – mówi prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Profesor Bołtryk podkreśla, że „Materiały budowlane” to poręczny handbook dla kierowników budowy, którzy zamiast szukać informacji w wielu książkach, czy na stronach internetowych, mogą tu szybko odnaleźć dany wyrób wraz z opisem, gdzie i w jakich warunkach jest stosowany. To ważne zasady wiedzy technicznej połączone z obowiązującymi normami.

Zacytowaliśmy tu 627 aktualnych norm! Opisaliśmy podstawowe procedury badawcze, właściwości materiałów budowlanych, wymagania dotyczące składowania, a także wbudowania, bo przykładowo, nie każdy materiał nadaje się na posadzkę w danym pomieszczeniu. W naszej książce wyjaśniamy dlaczego. Powiem szczerze, że to jest ogromna wiedza. Tego typu podręczniki powstawały już wcześniej, skład autorów był jednak znacznie większy. Nam udało się stosunkowo szybko zebrać i opracować materiał w gronie zaledwie trzech osób. To przede wszystkim zasługa ogromnego doświadczenia pracowników Katedry Budownictwa i Inżynierii Drogowej – podkreśla prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk.

Autorzy „Materiałów budowlanych” są wieloletnimi praktykami oraz wykładowcami akademickimi, prezentują właściwości, procedury badawcze oraz miejsce i warunki stosowania materiałów budowlanych według aktualnych norm.

Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk to uznany autorytet w zakresie materiałów budowlanych. Przeszedł kolejno wszystkie szczeble zawodowe w budownictwie – od murarza poprzez majstra i inżyniera budowy, inspektora nadzoru do profesora nauk technicznych. Można śmiało postawić tezę, że nie ma w województwie podlaskim firmy budowlanej, w której nie pracowaliby dyplomanci bądź doktoranci profesora.

Dr inż. Dorota Małaszkiewicz – nauczyciel akademicki Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB. Wykonała wiele ekspertyz dla budownictwa; jest autorką rozdziałów monografii, artykułów oraz materiałów konferencyjnych poświęconych nowoczesnym technologiom i właściwościom materiałów budowlanych.

Mgr inż. Grzegorz Orzepowski to pracownik techniczny Katedry Budownictwa i Inżynierii Drogowej, doświadczony praktyk, który w swojej pracy wykonuje m.in. badania właściwości materiałów budowlanych na zlecenie różnych firm zewnętrznych.

W dalszych planach autorów jest wydanie książki na temat technologii betonu, kolejnej ważnej specjalizacji naukowców z Katedry Budownictwa i Inżynierii Drogowej, w której mają oni duże osiągnięcia, publikacje naukowe oraz patenty.

mr

Czytaj także: Publikacja pracowników WBiNŚ na stronie Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB