Politechnika Białostocka podpisze porozumienie o współpracy z Wodociągami Białostockimi sp. z o.o.

23-08-2022
Politechnika Białostocka oraz Wodociągi Białostockie sp. z o.o. po podpisaniu porozumienia podejmą wspólne działania w obszarze badawczo-rozwojowym i edukacyjnym, których celem będzie praktyczne wykorzystanie wiedzy z branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz stworzenie innowacyjnych rozwiązań służących zwiększeniu efektywności systemów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, efektywności energetycznej w systemach wodno-kanalizacyjnych oraz ochrony naturalnych zasobów wodnych.

Podpisanie porozumienia nastąpi 22 września 2022 roku w Auli C Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku o godz. 9.30.

To będzie również pierwszy punkt współorganizowanej przez Politechnikę Białostocką z Wodociągami Białostockimi konferencji naukowo-technicznej p.t. „Wyzwania branży wod.-kan. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej”.

O godzinie 10 rozpocznie się sesja plenarna. W programie między innymi:

10.00-10.20 – Przedstawienie projektu: „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków”  – Beata Wiśniewska Prezes Wodociągów Białostockich Sp. z o.o.

10.40-11.00 – Referat: „Nowe kierunki technicznej ochrony wód w gospodarce wodno-ściekowej” – prof. Marek Gromiec

11.15-13.00 – Debata (Wodociągi Białostockie Sp. z o.o., Prezydent Miasta Białegostoku, Politechnika Białostocka, eksperci-profesorowie, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie):
Czy obecna trudna sytuacja sektora wod.-kan. zweryfikuje podejście do polityki klimatycznej?
Czy aktualne regulacje prawne – w szczególności model taryfowania – sprzyjają rozwojowi branży, czy go hamują? Jaki powinien być kierunek zmian w prawie?
Jaki powinien być model współpracy przedsiębiorstw z branży wod.-kan., regulatora taryf za wodę i ścieki, nauki i samorządu?
Czy osady ściekowe to odpady, czy może cenny surowiec?
Jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw wody i odbiór ścieków po akceptowanych cenach?

13.00-15.00 – Zwiedzanie Muzeum Politechniki Białostockiej/Infrastruktury naukowo-badawczej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku (Wydziałowe Laboratorium Chemiczne, Laboratoria modelowe uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii)

15.30-16.45 – Sesja z praktykami

Więcej o konferencji: Wyzwania branży wod.-kan. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej 21-23.09.2022 r.

Transmisję z podpisania porozumienia będzie można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki Białostockiej.

(jd)