Politechnika Białostocka w 2. edycji rankingu Webometrics

11-08-2022
W zaledwie w pół roku Politechnika Białostocka awansowała o dwie pozycje w światowym rankingu Web of Universities (Webometrics) i aż o 60 pozycji w kategorii Openness.

W najnowszej odsłonie (lipiec 2022) Rankingu Web of Universities (Webometrics) Politechnika Białostocka uplasowała się na 1791. pozycji. To o dwie pozycje wyżej niż w styczniu tego roku.

W kategorii Openness Politechnika Białostocka awansowała z 1533 miejsca na pozycję 1473. Awans o 60 pozycji we wskaźniku Openness w przeciągu pół roku wynika głównie ze zwiększającej się liczby kont pracowników na Google Scholar.

Celem rankingu Webometrics jest zwiększenie i promowanie obecności oraz rozpoznawalności instytucji akademickich i badawczych w Internecie oraz popularyzacja otwartego dostępu do publikacji wyników naukowych.

Więcej informacji można odnaleźć pod linkiem: webometrics/Europe/Poland

Wyniki poszczególnych edycji rankingu w kategorii Openness zaprezentowano na wykresie:

wykres Webometrics

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC – Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W rankingu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem Internetu, np. za pomocą wydawnictw internetowych, repozytoriów wiedzy, czy przedsięwzięć typu Open Access.

Obecność Politechniki Białostockiej w rankingach międzynarodowych staje się niejako wizytówką uczelni, symbolem jakości prowadzonych w niej badań naukowych i kształcenia, podkreśla również prestiż uczelni. Należy pamiętać, iż na wynik uczelni, pracuje cała społeczność akademicka. Pracownicy akademiccy powinni czynnie uczestniczyć we wszystkich badaniach ankietowych przeprowadzanych przez zarówno polskie jak i międzynarodowe instytucje rankingowe.

Oprac. Centrum Danych i Analiz Strategicznych PB

Czytaj także: Awans Politechniki Białostockiej w rankingach Webometrics oraz URAP