Politechnika Białostocka podpisała porozumienie ze Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Wyszkoli kilkuset samorządowców

27-07-2022

27 lipca 2022 roku Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy ze Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pozwoli to na podniesienie kompetencji cyfrowych społeczności na obszarze obejmującym gminy Związku i przeszkolenie niemal 500 pracowników jednostek samorządów terytorialnych.

Podpisane porozumienie pozwoli na usystematyzowanie współpracy w zakresie edukacji cyfrowej, promocji technologii społeczeństwa informacyjnego oraz umożliwi naukowcom z Politechniki Białostockiej prowadzenie prace badawczych i rozwojowych nad systemami informatycznymi lub ich komponentami  do zastosowania w  administracji publicznej w tym szczególnie samorządowej.

– To jest realizacja misji uczelni, która jest związana z kształceniem przez całe życie – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Oferujemy szkolenia w zakresie kompetencji związanych z realizacją e-usług szczególnie w administracji, a także podnoszących w ogóle wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Ta wiedza jest właściwie niezbędna każdemu do funkcjonowania. Tu nie ma ograniczeń wiekowych te kursy przeznaczone są dla wszystkich w każdym wieku

Aktualnie Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego realizuje projekt partnerski  pn. „Rozwój e-usług w gminach Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego”  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej VIII. Głównym celem projektu jest poprawa jakości świadczenia usług na rzecz mieszkańców oraz przedsiębiorców z Gmin – Partnerów oraz zwiększenie ich dostępności poprzez wdrożenie publicznych usług świadczonych drogą elektroniczną, a także podniesienie ich bezpieczeństwa. Efektem ma być między innymi przeszkolenie 478 pracowników jednostek samorządów terytorialnych.

– Postęp technologiczny tak szybko przebiega, że w administracji nie zawsze jesteśmy w stanie merytorycznie nadążyć i przygotować się – mówi Grzegorz Jakuć, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. – Liczę na to, że przy współpracy z Politechniką Białostocką, będzie nam łatwiej osiągnąć założone cele, czyli generalnie poprawić jakość e-usług na terenie naszych gmin. To około 40 tysięcy ludzi, którzy będą mogli w większym zakresie korzystać z nowoczesnych technologii poprawiając komfort życia, nie tracąc czasu, energii, paliwa i innych prozaicznych rzeczy. W tej chwili wprowadzone pewne systemy już obsługi, ale zawsze możemy to poprawić i liczymy na to, że Politechnika nam w tym pomoże.

Nauczyciele akademiccy i studenci Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej od lat współpracują z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uczelni.

– Zależy nam na podnoszeniu kompetencji cyfrowych pracowników jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności informatyków – zaznacza dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. – Kształcimy oczywiście informatyków, ciągle jest ich za mało we wszystkich obszarach. Chcielibyśmy podnosić kompetencje, kształcić więcej osób dorosłych, być może uruchomić studia podyplomowe związane z administracją, by kreować dalej ideę społeczeństwa informacyjnego.

Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej chce ściślej  współpracować ze szkołami z gmin wiejskich województwa podlaskiego. Ma też plany prac badawczo-rozwojowych.

–  Mamy nadzieję, że nasi pracownicy naukowi nawiążę współpracę i będą też prowadzili badania naukowe nad optymalizacją algorytmów i zarządzaniem procesem informacji w szczególności w jednostkach samorządu terytorialnego – dodaje prof. Mozyrska.

Samorządowcy z gmin wiejskich nie mieli wątpliwości przy wyborze partnera, który wesprze ich przy projekcie „Rozwój e-usług w gminach Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego”.

– Wybraliśmy Politechnikę Białostocką ze względu na doświadczenie, wielkość, potencjał i pewność realizacji tego elementu zadania – mówi Zbigniew Karwowski, Wiceprzewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.  – Skorzystamy z potencjału naukowego, skorzystamy z profesjonalizmu kształcenia naszych urzędników i dostosowywania ich do efektu tego który jest zamierzony w naszym projekcie.

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego to organizacja zrzeszająca gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miasta do 20 000 mieszkańców z terenu województwa podlaskiego.
Podstawowym celem działania Związku jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska oraz współdziałanie z gminami w zakresie działalności nad podniesieniem dobrobytu kulturalnego i materialnego gmin wiejskich. Obecnie do Związku należy 96 gmin (na 110 gmin możliwych) z obszaru województwa podlaskiego.

(jd)