Projekt Eweliny Bugajewicz doceniony w międzynarodowym konkursie „Nemrut Volcano Eyes”

28-06-2022
Projekt "The Path" Eweliny Bugajewicz, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

Projekt „The Path” Eweliny Bugajewicz – absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej znalazł się na krótkiej liście konkursowej międzynarodowego konkursu „Nemrut Volcano Eyes”, organizowanego przez platformę Buildner. W konkursie mogą brać udział projektanci z całego świata. Tym bardziej cieszy więc, że Jury doceniło projekt naszej architektki jako jedyny z Polski! Zaprojektowane przez nią kładka oraz centrum turystyczne na wulkanie Nemrut były częścią pracy magisterskiej wykonanej pod kierunkiem dr. inż. arch. Adama Jakimowicza, Prodziekana ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Architektury PB.

To jest projekt wysokich lotów. I to dosłownie. Zadaniem architektów w międzynarodowym konkursie „Nemrut Volcano Eyes” (Oczy Wulkanu Nemrut) było zaprojektowanie punktu obserwacyjnego Jeziora Wan, usytuowanego na wysokości ok. 2800 m n.p.m — na krańcu krateru tureckiego wulkanu Nemrut.
Na krótkiej liście docenionych przez Jury projektów znalazł się „The Path” – projekt Eweliny Bugajewicz, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

– Konkursy międzynarodowe to idealne miejsce do opowiedzenia historii poprzez architekturę. Praca przy projekcie magisterskim, w tym przy konkursie Nemrut Volcano Eyes, wymusiła w pewien sposób poznanie procesu projektowego w innych warunkach niż te, z którymi ma się styczność codziennie. Wyzwanie to jest na tyle wzbogacające, że otwiera oczy na pewne problemy, a co za tym idzie – rozwiązania, które mają wpływ na dalsze myślenie o innych projektach i problemach projektowych – wyjaśnia autorka projektu.

Zaprojektowanie punktu widokowego było nie lada wyzwaniem ze względu na niezwykłe otoczenie naturalne. Nakładało na architektów konieczność uwzględnienia wymagań funkcjonalnych, ale i specyfiki terenu wraz z poszanowaniem unikatowej flory i fauny kaldery Nemrut. To miejsce charakteryzujące się bowiem wyjątkowym mikroklimatem. Znajduje się tu drugie co do wielkości na świecie jezioro kraterowe oraz źródła geotermalne. Organizatorzy postawili więc nacisk na rozwiązania nie tylko przyjazne środowisku, ale też takie, które wykorzystują ekonomiczne i energooszczędne metody budowy.

Ewelina Bugajewicz zaprojektowała dwa połączone ze sobą obiekty – kładkę widokową z punktem obserwacyjnym oraz centrum turystyczne dla odwiedzających. Projekt zakładał podział trasy na kilka etapów. Projektantka uwzględniła w nim istniejące trasy narciarskie i trekkingową. Ważnym elementem projektu inspirowanego wulkanicznym krajobrazem były pochyłe kładki biegnące wzdłuż zboczy kaldery. Ich zastosowanie miało umożliwić eksplorowanie miejsca osobom mającym trudność w dotarciu na szczyt.

Funkcjonalnym rozwiązaniem, które zastosowała autorka koncepcji, była zasilaną energią słoneczną taśma LED, wykorzystana do oświetlenia widoków także po zmroku. I to nie jedyne „eko rozwiązanie”. Projektantka zastosowała technologie budowy obiektu bez użycia betonu i ciężkiego sprzętu.

Najbardziej spektakularną częścią projektu wieńczącego trasę był punkt widokowy 360 °, który wyglądał jakby „unosił” się nad kalderą. Wrażenia lekkości dopełniała zastosowana podłoga – wykonana z otwartej kraty.

Ostatni element pracy konkursowej stanowiło centrum turystyczne, złożone z dwóch budynków – wystawowego ze spa oraz restauracyjnego, które połączono ze sobą tarasem widokowym oraz kładkami. Zaprojektowanie centrum było rozszerzeniem koncepcji konkursowej o obiekt, który służyć miał do odpoczynku oraz wypożyczenia sprzętu narciarskiego.
Całe założenie centrum turystycznego wraz z trasą widokową dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej możliwości poruszania.

– Inspirując się majestatycznym, a przy tym bardzo dynamicznym krajobrazem okolicy, założyłam stworzenie dwóch brył o kształcie zbliżonym do archetypicznych szczytów górskich. Natomiast trasy trekkingowe dały pomysł na stworzenie koncepcji urbanistycznej podobnej do krajobrazów okolicy Nemrut. Całe założenie połączone jest kładkami o nieregularnych kształtach, podobnych do projektowanej trasy widokowej, tak aby całość tworzyła spójną koncepcję — tłumaczy projektantka w wydawnictwie Architektura & Biznes.

Zakres konkursu „Nemrut Volcano Eyes” był częścią pracy magisterskiej Eweliny Bugajewicz pt. „Geoturystyka na wulkanie” wykonanej pod kierunkiem dr. inż. arch. Adama Jakimowicza, Prodziekana ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Architektury PB.

Gratulujemy wyjątkowego projektu naszej absolwentce i życzymy kolejnych historii, które może opowiedzieć poprzez architekturę.

Ewelina Bugajewicz (ur. 1994) – architekt, studiowała na kierunku Architektura i Urbanistyka na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, kończąc również semestr na Instituto Superior Técnico w Lizbonie. W trakcie studiów zaangażowana w działanie koła naukowego CAVE. Współautorka projektu Sound Factory, nagrodzonego za najlepszy masterplan w międzynarodowym konkursie Mango Vinyl Hub, oraz innych z wyróżnieniami. Doświadczenie projektowe zdobywała m.in. podczas pracy w holenderskim biurze projektowym na stanowisku junior architekta w Almere. Obecnie pracuje przy projektach architektonicznych obiektów publicznych, prywatnych oraz tworzy kompleksowe projekty wnętrz.

(mz)