Konkurs wiedzy o metrologii Metroliga na finiszu. Finał 23.05.2022 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej

16-05-2022
23 maja 2022 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej odbędzie się Konkurs Wiedzy o Metrologii „Metroliga”, który skierowany został do uczniów szkół średnich z województwa podlaskiego.

Rejestracja dwuosobowych zespołów zakończyła się 29 kwietnia 2022 roku. Do Konkursu zakwalifikowano 14 zgłoszonych zespołów wraz z opiekunami.

Do  Konkursu Wiedzy o Metrologii „Metroliga” przystąpiło:

• 6 zespołów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej,
  • 4 zespoły z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
  • 4 zespoły z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku.

Metrologia jest nauką o miarach, sposobach dokonywania pomiarów oraz interpretacji uzyskanych wyników. Metrologia w Polsce ma już ponad 100-letnią historię. Konkurs „Metroliga”dedykowany jest uczniom szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego.

Konkurs „Metroliga” składa się z trzech części (etapów):

Część I – opracowanie przez zespoły plakatów dotyczących metrologii, jej historii, technik pomiarowych, przyrządów pomiarowych, trendów rozwoju metrologii.

Część II – test wiedzy polegający na rozwiązaniu quizu obejmującego wcześniej określony zakres zagadnień.

Część III – część praktyczna polegająca na przeprowadzeniu przez zespoły pomiarów i wykonaniu niezbędnych obliczeń matematycznych.

Termin nadsyłania plakatów Komisja Konkursowa przedłużyła do 15 maja. Każdy plakat będzie oceniany przez Komisję Konkursową. Za I etap Konkursu można otrzymać 20 punktów, czyli 20% końcowej punktacji.

Część II i III odbędzie się w dniu Konkursu (23 maja 2022 roku) bezpośrednio na Wydziale Elektrycznym PB w godzinach 10.30 -12.30. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości 100-lecia Urzędu Miar w Białymstoku około godz. 14.

Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: I miejsce zespołowe – 2000 zł, II miejsce zespołowe – 1500 zł, III miejsce zespołowe – 1000 zł.

Organizatorem jest Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku.

Tak bogata pula nagród to zasługa Sponsorów, którzy rozumieją znaczenie metrologii, technik pomiarowych i przyrządów pomiarowych w życiu gospodarczym i społecznym.

Konkurs Metroliga wspiera Miasto Białystok.

(jd)