01-04-2022
Politechnika Białostocka dołączyła do koalicji na rzecz organizacji EuroSkills 2023. Porozumienie z innymi uczelniami i partnerami imprezy podpisała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

31 marca 2022 roku odbyło się oficjalne przystąpienie do Koalicji przedstawicieli polskich uczelni na rzecz WorldSkills i organizacji EuroSkills 2023 w Polsce.

Uroczystość dołączenia do koalicji nowych sygnatariuszy jakimi są Uniwersytet Jagielloński, Akademia Leona Koźmińskiego, Politechnika Łódzka, Politechnika Krakowska,  Politechnika Lubelska oraz Politechnika Białostocka odbyła się podczas Konferencji „Studenci Zagraniczni w Polsce 2022”, którą organizuje Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” we Wrocławiu.

– Każda uczelnia będzie mogła pokazać swój potencjał, też wpisać się w rozwój danej branży nie tylko w kraju, ale i w Europie, pokazać się różnym partnerom zagranicznym, a więc ta współpraca odzwierciedla model win-win, czyli wszyscy tutaj skorzystają, wszyscy wygrają – mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, oficjalny delegat WorldSkills Poland.

Dr Paweł Poszytek wskazał, że uczelnie, które dołączają do koalicji, będą obejmować patronat nad poszczególnymi konkurencjami w zawodach EuroSkills i WorldSkills – najbliższe Mistrzostwa Świata odbędą się już w październiku 2022 r. w Szanghaju.

Po niedawnej decyzji WorldSkills Europe o przeniesieniu imprezy z Federacji Rosyjskiej, w której pierwotnie miały odbyć się zawody w Sankt Petersburgu w sierpniu 2023 roku, WorldSkills Europe zwróciła się do Niemiec, Luksemburga i Polski o organizację EuroSkills 2023 w swoich państwach. Kraje te wyraziły wcześniej zamiar ubiegania się o organizację Konkursu EuroSkills 2027 (Niemcy i Luksemburg złożyły ofertę wspólną na rok 2027). Decyzja o zaproszeniu Polski do złożenia oferty na organizację wydarzenia została podjęta zgodnie z wewnętrznymi procedurami dotyczącymi wyboru przyszłych gospodarzy konkursu EuroSkills.

Wszystkie strony zgodziły się, że WorldSkills Poland jest obecnie najlepszym kandydatem, aby podjąć się tak ogromnego wyzwania, jakim jest zorganizowanie konkursu EuroSkills 2023, w tak krótkim czasie.

WorldSkills Germany i WorldSkills Luxembourg w pełni popierają decyzję WorldSkills Poland o przyspieszeniu swojej oferty i organizację EuroSkills 2023.

WorldSkills Europe wyraził szczerą wdzięczność WorldSkills Poland za wsparcie i zaangażowanie się w przeniesienie do Polski największej w Europie imprezy poświęconej doskonaleniu umiejętności i kształcenia zawodowego.

Oferta WorldSkills Poland na organizację konkursu EuroSkills 2023 zostanie ratyfikowana przez Zgromadzenie Ogólne WorldSkills Europe podczas spotkania w Krakowie w czerwcu 2022 r.

Konkurs WorldSkills obywa się naprzemiennie co 2 lata z EuroSkills. Pierwszy konkurs EuroSkills obył się w 2008 roku, w 2023 roku odbędzie się 8 edycja. Udział w konkursach biorą najlepsi młodzi przedstawiciele każdej z branży w sześciu obszarach zawodowych:

• Technologia informacji i komunikacji
  • Produkcja i inżynieria
  • Technologia budownictwa
  • Transport i logistyka
  • Usługi społeczne i osobiste
  • Sztuka i moda

W konkursach mogą wziąć udział najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i innych konkursów branżowych w wieku 18-25 lat (EuroSkills) lub 18-22 lata (WorldSkills). Każdy kraj może zgłosić tylko jednego zawodnika/drużynę do konkurencji w danej edycji. Zawodnik może reprezentować kraj tylko raz w danej dyscyplinie w każdym z konkursów.

Dokładna data i miasto przeniesionego konkursu EuroSkills 2023 nie została jeszcze potwierdzona. Dalsze szczegóły zostaną opublikowane w najbliższym czasie.

(jd)