Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zaprasza na wystawę Nowoczesność tylnych elewacji. Foto-esej

20-01-2022
„Nowoczesność tylnych elewacji. Foto-esej” to wystawa, jaką można oglądać na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Na spacer po wystawie fotograficznej, a w przyszłości też ulicami Kowna zaprosił podczas wernisażu kurator wystawy Gintaras Česonis z Galerii Fotografii w Kownie, profesor Akademii Sztuki w Wilnie.

Różnorodność detali architektonicznych, solidne balkony, gzymsy, wyszukane formy drzwi głównych, elementy dekoracyjne – wszystko to tworzy rozpoznawalną ornamentykę przednich elewacji modernistycznych budynków Kowna. Ale zdaniem Gintarasa Česonisa to właśnie elewacje tylne – proste, bez dekoracji, gdzie dominuje pragmatyczny utylitaryzm, stanowią dziś autentyczny przykład estetyki modernizmu. I takie właśnie elewacje zobaczymy na wystawie „Nowoczesność tylnych elewacji. Foto-esej” na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Dlaczego ta wystawa, która gości w Białymstoku, jest wyjątkowa?

– Jest wyjątkowa, ponieważ prezentuje bogactwo Kowna – obiekty architektury modernistycznej i postmodernistycznej. To co oglądamy w podręcznikach architektury, dzisiaj możemy zobaczyć na naszej wystawie. Piękne zdjęcia pokazujące zarówno ogół, jak i detale – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.

I dodaje, że architekci uczą się podróżując. A wystawa ta może stać się inspiracją do odwiedzenia i Litwy, i Kowna. Przedsmak tego miasta możemy poczuć tu, na tej wystawie.

– Przyjdźcie, zobaczcie – zachęca studentów do obejrzenia wystawy rektor Politechniki Białostockiej.

Na wernisażu obecni byli także m.in.: Eduardas Borisovas, ambasador Litwy w Polce, Tomasz Kurciński, Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Białymstoku, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej i Rasa Rimickaitė – attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce.

(at)