Wykład inauguracyjny dr. Andu Dukpy

09-10-2020
Fotografia. Na pierwszym planie rozmyty portret Rektor Marty Kosior-Kazberuk w todze akademickiej, na drugim planie ekran na którym widać siedzacego Andu Dukpę
Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Politechnice Białostockiej wykład w formie zdalnej wygłosił dr Andu Dukpa, rektor Jigme Namgyel Engineering College Royal University of Bhutan, specjalista w zakresie elektrotechniki.

Jigme Namgyel Engineering College, wchodząca w skład Królewskiego Uniwersytetu w Bhutanie, jest instytucją partnerską Politechniki Białostockiej. To uczelnia oferująca kształcenie w dziedzinach inżynieryjnych oraz zarządzania. Jej głównym celem jest profesjonalne przygotowanie kadr do wsparcia rozwoju infrastruktury kraju w celu podniesienia jakości życia jego mieszkańców. Od 2011 roku jednostką kieruje dr Andu Dukpa, który położył nacisk na rozwój współpracy międzynarodowej. Uczelnia z Bhutanu jest aktywnym członkiem programu Erasmus+, realizuje też projekty z ośrodkami akademickimi w Kanadzie, Japonii i Nepalu.

Współpraca między Politechniką Białostocką a Jigme Namgyel Engineering College rozwijana jest od 2016 roku. Od tego czasu, w ramach programu Erasmus+, na naszej uczelni studiowało 14 studentów z Bhutanu. W wymianie międzynarodowej uczestniczyli też wykładowcy: w Białymstoku gościliśmy 11 nauczycieli z Bhutanu, z możliwości odwiedzenia JNEC skorzystało 6 pracowników Politechniki. Jedna z nauczycielek JNEC zdobyła dyplom magistra Wydziału Inżynierii Zarządzania PB. Politechnikę Białostocką w 2017 r. odwiedził także rektor Andu Dukpa, a rewizytę na uczelni w Buthanie złożyła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Bhutan to niezwykły kraj, położony w Himalajach. Liczy zaledwie 700 tysięcy mieszkańców. W latach 70-tych ówczesny król Bhutanu wprowadził w kraju nowy model ekonomiczny – zastąpił wskaźnik PKB wskaźnikiem, który można przetłumaczyć na „szczęście narodowe brutto” (Gross National Happiness). Królewski program wprowadził zasady mające pomóc w osiągnięciu równości społecznej i wzrostu poczucia życiowej satysfakcji wśród obywateli, m.in. poprzez brak zgody na rozwój gospodarczy kosztem zasobów naturalnych i miejscowej kultury, darmową edukację i opiekę zdrowotną. Królewska koncepcja zrównoważonego rozwoju stała się też przedmiotem analiz najlepszych światowych ekonomistów i wywiera wpływ na międzynarodową politykę.

Podczas swojego wykładu gościnnego dr Andu Dukpa omówił wpływ wskaźnika „szczęście narodowe brutto” na rozwój szkolnictwa wyższego w Bhutanie i na całym świecie.

Nieważne, czy zostaniesz inżynierem, czy lekarzem, jesteś rolnikiem, czy politykiem, w ostatecznym rozrachunku naszym głównym celem, jako człowieka jest szczęście i pomyślność. Dlatego edukacja, którą zapewniamy, powinna nam pomóc osiągnąć ten cel: szczęście i pomyślność – przekonywał dr Andu Dukpa.

Zapraszamy do wysłuchania wykładu „Education and happiness in the 21st century digital world”, który dr Andu Dukpa, rektor Jigme Namgyel Engineering College Królewskiego Uniwersytetu w Bhutanie wygłosił podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2020/2021 na Politechnice Białostockiej.