X Międzynarodowy Turniej Judo im. Leszka Piekarskiego

01-04-2019
X Międzynarodowy Turniej Judo im. Leszka Piekarskiego

Już po raz dziesiąty czołówka sportowców z kraju i zagranicy rywalizowała w Międzynarodowym Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego. Przez dwa dni, 30 i 31 marca, zawodnicy toczyli walki na matach Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Białostockiej. Drużynowo zwyciężyli reprezentanci Białorusi, przed Rosjanami i zespołem gospodarzy zawodów – Klubem Judo Politechniki Białostockiej.

Klub Judo Politechniki Białostockiej w grudniu 2018 roku świętował dziesięciolecie działalności. Organizacja przebyła imponującą drogę od grupy pasjonatów do instytucji cieszącej się renomą i wychowującej w duchu sportowym rzesze młodych ludzi. Jej początki sięgają roku 1999 i pierwszego występu studentów Politechniki Białostockiej na Mistrzostwach Polski Politechnik w Koszalinie. Zawody zakończyły się sukcesem naszych reprezentantów: Paweł Adamowicz zdobył srebro, na piątym miejscu uplasował się Wojciech Piekarski, a w klasyfikacji drużynowej nasza uczelnia zajęła 7. miejsce. Tego samego roku w strukturach Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Białostockiej zawiązała się sekcja judo. W 2001 r. dołączył do niej, w charakterze trenera, Piotr Klimowicz – świeżo upieczony absolwent Gdańskiej AWFiS. To jemu Klub Judo PB zawdzięcza dynamiczny rozwój w kolejnych latach.

W ciągu ostatniej dekady Klub Judo PB zorganizował lub współorganizował blisko 50 różnych imprez sportowych. Były wśród nich: Zabawowe Formy Walki, Otwarte Mistrzostwa Politechniki Białostockiej, Mistrzostwa Politechniki Białostockiej, Otwarte Akademickie Mistrzostwa Województwa Podlaskiego, Akademickie Mistrzostwa Politechniki Białostockiej, East Judo Open (2015, 2016).

Najbardziej rozpoznawalną imprezą Klubu Judo PB jest Międzynarodowy Turniej Judo im. Leszka Piekarskiego – sportowy memoriał upamiętniający postać wybitnego trenera i prekursora podlaskiego judo. To Leszek Piekarski, założył w roku 1960 pierwszą w regionie sekcję judo (w klubie Jagiellonia Białystok). W gronie Jego wychowanków są m.in. Antoni Zajkowski – srebrny medalista olimpijski z 1972 r., Edward Alkśnin – reprezentant Polski na olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku; a także prof. Andrzej Sikorski, obecny Prorektor ds. Nauki Politechniki Białostockiej.

Wszyscy trzej judocy byli obecni 30 marca na otwarciu X Jubileuszowego Międzynarodowego Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego na Politechnice Białostockiej. Oprócz nich, wśród gości specjalnych zawodów była Zinaida Piekarska, wdowa po trenerze Piekarskim, Michał Kiejko z Wydziału Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, radny Miasta Białystok Paweł Myszkowski oraz Andrzej Dziemianiuk, były zawodnik Jagiellonii Białystok i mistrz Europy z 1981 r.

Prof. Andrzej Sikorski przypomniał krótko sylwetkę swojego dawnego trenera. Był nie tylko znanym wychowawcą rzeszy zawodników i zawodniczek, wśród których byli olimpijczycy; ale też trenerem wielu innych wspaniałych ludzi, którym zawsze przyświecało motto życiowe: żeby być pracowitym, uczciwym i dobrym sportowcom. Te wartości wpajał w nas trener Leszek Piekarski – mówił prorektor Sikorski. Życzę wszystkim młodym sportowcom, żeby na swojej drodze spotkali takiego człowieka, jak ON – dodawał.

Zwrócił się także do organizatorów zawodów: Turniej im. Leszka Piekarskiego stał się ważną imprezą sportową zarówno w naszym województwie, w Polsce, jak i na terenach przygranicznych sąsiednich państw. Dlatego w imieniu własnym i rektora Politechniki Białostockiej składam Państwu podziękowania za trud włożony w zorganizowanie zawodów. Gratulacje i okolicznościowe statuetki otrzymali: Piotr Klimowicz, Szczepan Żywno, Wojciech Doroszkiewicz, Artur Połocki, Sebastian Skorulski.

Michał Kiejko odczytał specjalny list, który do organizatorów zawodów skierował Marszałek Województwa Podlaskiego. Marszałek podziękował w nim za potrzymanie tradycji i integrację podlaskiego środowiska judoków oraz promocję Podlasia.

W X Międzynarodowym Turnieju Judo im. Leszka Piekarskiego w dniach 30-31 marca 2019 r. rywalizowało ze sobą blisko 400 zawodników i zawodniczek. Udział w wydarzeniu wzięli judocy z różnych klubów Polski, a także z zagranicy: Litwy, Białorusi, Rosji oraz Łotwy. Walki toczone były w różnych kategoriach wiekowych i wagowych, wśród zawodników były dzieci, młodzież i studenci.

Wyniki na: judo.bialystok.pl/XPiekarski

QR kod RODO