Akadera zdobywa nowych słuchaczy

02-01-2019
studio Radia Akadera

Z miesiąca na miesiąc Akaderze przybywa nowych słuchaczy, a stali odbiorcy pozostają jej wierni. Skok popularności radia pokazuje grudniowy ranking słuchalności stacji w Białymstoku i województwie. Według badania Radio Track – KBR Kantar MillwardBrown Akadera zanotowała skok słuchalności w Białymstoku aż o 3 punkty procentowe (osiągając rekordowy wynik 8%) oraz wzrost o 1,5 punktu procentowego w całym województwie podlaskim. W ostatnim kwartale 2018 r. Akadera była drugą najchętniej wybieraną przez białostoczan stacją (tuż po Radiu Białystok). W województwie podlaskim Akadera znalazła się na miejscu 4. a w rankingu ogólnopolskim jest na 6., zaraz za takimi komercyjnymi stacjami jak: RMF FM, Radio ZET czy Radio Złote Przeboje. Falę 87,7 FM coraz chętniej wybierają także internauci.

To wspaniale, że w czasach tak ogromnego wyboru stacji Akadera ma swoich stałych słuchaczy i zdobywa kolejnych! To wielkie osiągnięcie całego naszego zespołu, ale także ogromna satysfakcja i potwierdzenie, że to co robimy podoba się ludziom – mówi redaktor naczelna Radia Akadera Katarzyna Myśliwiec.

Radio Akadera to jedyna alternatywna, rockowa rozgłośnia w woj. podlaskim. Poprzez swoją ofertę programową stacja promuje lokalną kulturę niezależną. Na antenie Akadery młode kapele rockowe i alternatywne mają szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców – ich utwory usłyszeć można w codziennej playliście stacji oraz w „Liście Przebojów Kultowej Akadery”. Dla swoich słuchaczy i wszystkich miłośników mocnych brzmień radio organizuje cykliczne koncerty, na które zaprasza gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a także lokalnych artystów. W ramach projektu „Kultowa Akadera” zagrały już m.in.: Kobranocka, Luxtorpeda, Akurat, Farben Lehre, Ostrov, Polska B., Red Emprez, Kreha, Pan Niszment.

Oprócz tego Radio Akadera aktywnie wspiera imprezy kulturalne regionu i miasta, takie jak: Dni Białegostoku, Jesień z Bluesem, Up to Date Festival, New Pop Festiwal, Festiwal Muzyki Rockowej w Hajnówce, Rock na Bagnie w Goniądzu, WOŚP, Juwenalia, Motoserce, Międzynarodowe Targi Książki, Paleta Kultur Podlasia, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, festiwal Ciekawi Świata i wiele innych. W 2009 roku Radio Akadera otrzymało statuetkę Mecenasa Kultury Województwa Podlaskiego, a w 2016 roku Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego za zasługi dla regionu.

Dziennikarze Akadery przywiązują dużą wagę do spraw miejskich. W swoich relacjach i serwisach informują o bieżących wydarzeniach społecznych, kulturalnych oraz ze środowiska akademickiego. Aktualne informacje ze świata, kraju, regionu i miasta zbierają dla słuchaczy Akadery Małgorzata Turecka i Ewelina Andrzejewska. Wśród najbardziej popularnych audycji radia są m.in.: „Granica cienia”, na którą słuchaczy zabiera już od ponad 30 lat Krzysztof Sadowski, „Płyty z górnej półki” Adama Musiuka, „Lekko przed zmrockiem” Konrada Sikory, czy „Kultywator” Magdy Juchnowicz. Na dynamiczne i krytyczne „Dobre poranki” zaprasza Michał Czarnecki, a kulturę hip-hopową propagują didżeje: Cira i Fejm. Jednym z ostatnich projektów, realizowanych na falach Akadery jest „Szkoła rock and rolla” – zestawienie najlepszych płyt w historii zaproponowanych przez słuchaczy. Redaktor programowa Julitta Grzywa podkreśla: Akadera jest blisko swoich słuchaczy, na bieżąco informuje o lokalnych wydarzeniach i do tego gra najlepszą, rockową muzykę. Wszystkim, którzy dostrajają swoje odbiorniki na częstotliwość 87,7 FM serdecznie dziękujemy!

Średni czas słuchania Radia Akadera to 168 minut dziennie. Ten wynik sprawia, że w województwie podlaskim stacja nie ma sobie równych – wyprzedza Radio Białystok (średni czas słuchania to 141 min.) i zbliża się m.in. do ogólnopolskiego RMF FM (średni czas słuchania to 168 min.)!

W parze ze świetnymi wynikami słuchalności idą dobre wyniki ekonomiczne. Na koniec 2018 r. radio zanotowało ponad 4-krotny wzrost przychodów ze sprzedaży reklam w stosunku do roku 2016 r. Kto z nas nie słucha radia w samochodzie czy w miejscu pracy? W czasie wizyty u fryzjera, w sklepach czy w pizzerii wraz z muzyką do naszych uszu wpadają też różne slogany reklamowe. Reklama w radiu to skuteczny środek dotarcia firm do swojego klienta. Za korzyściami reklamy radiowej przemawia też jej stosunkowo niski koszt produkcji oraz emisji podkreśla Katarzyna Myśliwiec.

Radio Akadera Politechniki Białostockiej powstało w 1966 roku. Najpierw działało jako radiowęzeł studencki w akademiku przy ul. Krakowskiej, potem przeniosło się na ul. Zwierzyniecką. W 1984 roku w budynku Hotelu Asystenta Politechniki Białostockiej powstało profesjonalne, doskonale wyposażone studio, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Akadera nadaje na częstotliwości 87,7 MHz. Prowadzi działalność komercyjną. Zasięg Akadery to Białystok i okolice w promieniu 50 km. Radia można słuchać też przez internet. Od 2003 roku Radio Akadera jest członkiem ogólnopolskiego porozumienia „Polskie Rozgłośnie Akademickie” skupiającego wszystkie stacje akademickie posiadające koncesję.