Wyróżnienie dla Politechniki z okazji jubileuszu NASK

19-12-2018

Naukowa Akademicka Sieć Internetowa obchodziła 25-lecie działalności. Z tej okazji, na uroczystej gali, która odbyła się 13 grudnia w Warszawie, wręczono wyróżnienia i podziękowania za działania na rzecz cyfryzacji Polski i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Taką nagrodę otrzymała Politechnika Białostocka, a w szczególności funkcjonujące w strukturze uczelni Centrum Komputerowych Sieci Rozległych – operator Miejskiej Sieci Komputerowej BIAMAN.

Historia rozwoju internetu w Polsce jest ściśle powiązana z historią NASK. Początki tej instytucji sięgają 1992 roku, kiedy przy Uniwersytecie Warszawskim zorganizowano zespół koordynacyjny ds. rozwoju akademickich sieci komputerowych. Obecnie Instytut jest operatorem telekomunikacyjnym, zajmuje się także cyberbezpieczeństwem i rozwojem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Politechnika Białostocka i Państwowy Instytut Badawczy NASK łączy długoletnia współpraca. Z faktu jej docenienia cieszy się inż. Cezary Citko, dyrektor CKSR PB. Biaman i NASK łączy przeszło 25-letnia historia współpracy w rozbudowie sieci internetowej w Polsce. Z zespołem koordynacyjnym ds. rozwoju akademickich sieci komputerowych przy Uniwersytecie Warszawskim nawiązaliśmy kontakty jeszcze przed powołaniem NASK w roku 1993. Już rok wcześniej rozmawialiśmy, tworzyliśmy zespoły robocze opracowujące różne projekty. Na bazie tych rozmów powstał NASK, odpowiedzialny za koordynowanie prac związanych z rozbudową sieci internetowej na terenie kraju, a także operatorzy sieci miejskich. W Białymstoku był to Biaman – wspomina Cezary Citko.

Dyrektor CKSR podpisał 13 grudnia umowę, na mocy którego na Politechnice Białostockiej zlokalizowany zostanie regionalny węzeł NASK, który będzie obsługiwał szkoły z całego województwa podlaskiego w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Umowa obowiązywać będzie przez najbliższych 10 lat.

Centrum Komputerowych Sieci Rozległych Politechniki Białostockiej jest operatorem MSK BIAMAN oraz członkiem Konsorcjum PIONIER, świadczy usługi dostępu do sieci Internet. Zadaniem jednostki jest koordynacja budowy sieci i nadzór nad jej eksploatacją.