Umiędzynarodowienie jeszcze skuteczniejsze

22-11-2018
kampus PB z lotu ptaka

W trzech konkursach ogłoszonych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej Politechnika Białostocka zdobyła w sumie ponad 2,3 mln złotych. Uzyskane dofinansowanie pozwoli wzmocnić działania w kierunku umiędzynarodowienia uczelni. NAWA sfinansuje projekty w zakresie mobilności doktorantów i kadry akademickiej, zadań realizowanych z dziewięcioma uczelniami partnerskimi oraz poprawy jakości obsługi studentów zagranicznych.

W programie „Welcome to Poland” Politechnika Białostocka wystartowała z projektem „Study at BUT. Together we achieve more” i uzyskała finansowanie w wysokości blisko 215 tys. złotych. Te fundusze pozwolą poprawić jakość obsługi studentów zagranicznych i sprawią, że Politechnika Białostocka jeszcze lepiej wywiąże się z roli gospodarza. Zorganizowane zostaną: warsztaty kulturowo-integracyjne dla studentów polskich i zagranicznych, kursy nauki języka polskiego, warsztaty o różnicach kulturowych i polskich tradycjach dla studentów obcokrajowców, kursy języka angielskiego dla naszych pracowników. Uczelnia opracuje informator w języku angielskim dla studentów obcokrajowców i oznakuje swoje obiekty w języku angielskim. Projekt „Study at BUT. Together we achieve more!” w programie Welcome to Poland będzie realizowany od grudnia 2018 do maja 2020 roku.

Na PROM, czyli międzynarodową wymianę stypendialną doktorantów i kadry akademickiej otrzymaliśmy ponad 636 tys. złotych. Celem projektu jest wsparcie finansowe wymiany stypendialnej doktorantów i kadry akademickiej z pięciu wydziałów Politechniki Białostockiej: Wydziału Architektury, Elektrycznego, Informatyki, Inżynierii Zarządzania oraz Mechanicznego. PROM pozwoli sfinansować krótkie formy kształcenia, trwające od 5 do 30 dni, podczas których będzie można np. wziąć udział w konferencji międzynarodowej czy odbyć wizytę studyjną. Będziemy mogli też opłacić przyjazdy gości zagranicznych, czyli doktorantów lub kadry naukowej z uczelni partnerskich. Do września 2019 roku obejmiemy wsparciem finansowym 48 doktorantów i 9 osób z kadry naukowej.

Projekt Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe obejmuje zróżnicowane zadania, które zostały zaproponowane przez wydziały Politechniki Białostockiej: Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektryczny, Informatyki, Inżynierii Zarządzania oraz Mechaniczny. Dzięki uzyskanemu finansowaniu nasze wydziały będą mogły rozwinąć współpracę ze swoimi partnerami międzynarodowymi. To aż dziewięć ośrodków akademickich z różnych krajów: z Francji (dwie uczelnie), Rumunii, Chin, Włoch, Niemiec, Grecji, Hiszpanii i Gruzji. Wspólnie z partnerami zagranicznymi zostaną zorganizowane m.in. warsztaty, seminaria, szkoły letnie i zimowe dla studentów, różnego rodzaju prace badawczo-rozwojowe, powstaną też podręczniki dla studentów. Na realizację tych zadań Politechnika Białostocka otrzymała prawie 1,5 mln złotych. Projekt potrwa do listopada 2020 roku.

Warto przypomnieć, że w lipcu 2018 roku Politechnika Białostocka zdobyła rekordowe w skali kraju dofinansowania na rozwijanie współpracy z uczelniami partnerskimi w ramach programu Erasmus+. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ w programie „Mobilność edukacyjna: mobilność studentów i pracowników szkół wyższych z krajami partnerskimi w roku 2018” przyznała Politechnice Białostockiej dofinansowanie w wysokości 810 210 euro (blisko 3,5 mln złotych).

baner dotyczący finansowania projektu ze środków: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Narowowa Agencja Wymiany Akademickiej, Unia Europejska