Platforma Autism PL-LT

19-11-2018
Logo Interreg Lietuva-Polska

Od września 2018 roku zaczęła działać platforma interreg-autism.pb.edu.pl. Za opracowanie tej jedynej w kraju platformy informatycznej stanowiącej forum wymiany informacji w zakresie usług i dobrych praktyk dla osób z autyzmem na terenie Polski i Litwy odpowiedzialna jest Politechnika Białostocka. Uczelnia została partnerem technicznym projektu „Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom ze spektrum autyzmu na pograniczu polsko-litewskim” na podstawie umowy partnerskiej z Krajowym Towarzystwem Autyzmu Oddział w Białymstoku oraz Centrum Edukacji w Kownie. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG Polska-Litwa. Dofinansowanie w wysokości ponad 45 tys. euro, oprócz opracowania platformy Autism PL-LT, pozwoli zorganizować szkolenia dla nauczycieli i terapeutów w zakresie opieki nad dziećmi autystycznymi oraz opracować wspólne, polskie i litewskie, wytyczne w zakresie edukacji dzieci z autyzmem.

Platforma interreg-autism.pb.edu.pl zaczęła działać od września 2018 roku. To nowoczesne narzędzie, z którego mogą skorzystać osoby ze spektrum autyzmu, ich rodzice, opiekunowie, terapeuci i wszyscy zainteresowani. Platforma ma szansę stać się pierwszym krokiem do poszukiwania wiedzy nt. autyzmu, zawiera przegląd placówek pomocy i szkół dla dzieci autystycznych, programów terapeutycznych i wielu innych przydatnych informacji. Oferuje trzy wersje językowe: polską, angielską i litewską, pełni więc ważną rolę pośrednika pomiędzy polskim a litewskim środowiskiem wspierającym rodziny i terapeutów autyzmu po dwóch stronach granicy. Pomysłodawcą platformy jest dr hab. inż. Jolanta Pauk, prof. PB.

Dr hab. inż. Jolanta Pauk, prof. PB, Wydział Mechaniczny PB: Nasze włączenie się w projekt Interreg było naturalną kontynuacją działań, które już od przeszło 4 lat prowadziłam wspólnie ze studentami z koła naukowego BiomCyberMedic. Studenci z kierunków automatyka i robotyka oraz inżynieria biomedyczna wyszli wtedy z inicjatywą zbudowania urządzeń technicznych, które mogłyby wspomóc terapeutów, szczególnie specjalistów terapii sensorycznej, w codziennej pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Powstały wówczas kamizelka uciskowa do terapii zaburzeń czucia głębokiego i tunel sensoryczny do terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Urządzenia niemal od razu weszły do użycia w ośrodku prowadzonym przez białostocki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Platforma jest kolejnym krokiem i wsparciem dla tego środowiska. Wspólnie z partnerami projektu zrealizowaliśmy wiele szkoleń dla rodziców, terapeutów oraz środowiska medycznego. Politechnika Białostocka opracuje w języku polskim i angielskim wytyczne pt. „Nowoczesne technologie w terapii autyzmu”, natomiast białostockie KTA materiały pt. „Dobre praktyki w edukacji dziecka z autyzmem”. Obie publikacje będą na początku grudnia opublikowane na platformie interreg-autism.pb.edu.pl.