12 mln zł dla PB z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”

31-10-2018
logo MNiSW

29 października br. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło w Krakowie rozstrzygnięcie pilotażowego konkursu w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. 30 uczelni z całej Polski otrzyma w sumie ponad 326 mln złotych na wsparcie badań naukowych ważnych dla regionu i opracowanie długofalowej strategii rozwoju. Konkurs przygotowano pod konkretny typ szkoły wyższej – uczelni akademickiej o istotnym znaczeniu dla rozwoju regionu. Stanowi on odpowiedź na potrzebę równomiernego i sprawiedliwego wsparcia wszystkich uczelni w Polsce a środki z niego wypłacane będą przez cztery lata.

Politechnika Białostocka otrzyma 12 mln zł na podwyższenie jakości i umiędzynarodowienie badań naukowych na Wydziale Mechanicznym. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie zrealizowanie trzech celów: podniesienie poziomu badań naukowych, zwiększenie znaczenia prowadzonych badań w międzynarodowym środowisku naukowym oraz zwiększenie wpływu badań naukowych na funkcjonowanie otoczenia społeczno-gospodarczego w regionach.

Uzyskane fundusze Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej przeznaczy na:

• rozbudowę bazy laboratoryjnej Szkoły Mechaniki Nowoczesnych Materiałów (skaningowy mikroskop elektronowo-jonowy SEM/FIB ze stolikiem do badań wytrzymałościowych oraz dwuosiowa pełzarka elektro-mechaniczną),
  • rozbudowę bazy laboratoryjnej Szkoły Techniki Cieplnej (analizator pomiarowy zawartości cząstek stałych w gazach, wytwornica pary z palnikiem olejowym i ekonomizerem o wydajności około 1000 kg/h, wyposażenie do budowy stanowiska do badań metodą Schlierena),
  • rozbudowę bazy laboratoryjnej Szkoły Termomechaniki Układów Tribologicznych (tribometr przeznaczony do pracy w temperaturach od -100 do +600°C),
  • zwiększenie liczby publikacji naukowych w renomowanych czasopismach oraz w materiałach konferencji, ujętych w wiodących indeksowanych międzynarodowych bazach o największym zasięgu,
  • zwiększenie liczby monografii publikowanych w renomowanych wydawnictwach,
  • zwiększenie liczby patentów na wynalazki udzielonych w państwach należących do OECD,
  • organizowanie wyjazdów studyjnych zespołów badawczych do zagranicznych renomowanych uczelni i ośrodków naukowych celem nawiązania współpracy naukowej,
  • udział zespołów badawczych w międzynarodowych konsorcjach naukowych,
  • zwiększenie mobilności międzynarodowej pracowników przez odbywanie staży naukowych w renomowanych uczelniach i ośrodkach naukowych,
  • udział pracowników w konferencjach zagranicznych, na których będą mogli zaprezentować szerokim kręgom naukowców swoje osiągnięcia oraz nawiązać współpracę z naukowcami z całego świata,
  • wzrost deponowanych publikacji pracowników w czasopismach działających w systemie Open Access,
  • intensyfikację i konsolidację współpracy nauki z biznesem.

Realizacja projektu pod nazwą „Podwyższenie jakości i umiędzynarodowienie badań naukowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej”  rozpocznie się w styczniu 2019 roku i trwać będzie 4 lata.

Lista uczelni, które uzyskały finansowanie w ramach programu regionalna inicjatywa doskonałości