Inauguracja z ciekawym designem na Wydziale Architektury

18-10-2018
East Design Days

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej oficjalnie zainaugurował rok akademicki 2018/2019. Tradycyjną uroczystość akademicką połączył z wydarzeniem promującym najlepsze praktyki we wzornictwie przemysłowym – EAST DESIGN DAYS.

Nowy rok akademicki na Wydziale Architektury rozpoczęło ponad 700 studentów, w tym 120 studentów pierwszego roku na kierunkach architektura i architektura wnętrz. Polska Komisja Akredytacyjna, która dokonała w czerwcu 2018 r. oceny instytucjonalnej Wydziału Architektury PB, wydała mu ocenę pozytywną. W tym samym miesiącu, w rankingu miesięcznika „Builder”, jednostka znalazła się w zestawieniu TOP10 wydziałów architektury, których studenci wykazali się największą aktywnością w podejmowaniu inicjatyw i działalności kół naukowych. O historii Wydziału i jego sukcesach naukowych i dydaktycznych mówił w swoim wystąpieniu Dziekan WA PB prof. Aleksander Asanowicz.

Natomiast Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis podkreślił wyjątkowy charakter czwartkowej (18.10) uroczystości: Poprzez połączenie tych dwóch wydarzeń, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wyrównał pewną niedoskonałość, która towarzyszy uczelniom technicznym – sprawił, że w kontekście techniki i inżynierii możemy obcować z kulturą i sztuką. Przekonujemy się, że innowacje nie są utożsamiane już tylko z wyrobem technicznym. Nowoczesny produkt musi być użytkowy i ładny. Trudno sobie wyobrazić, aby innowacyjny wyrób, który powstał bez udziału sztuki, był dobrze odbierany społecznie.

Design to termin wiązany powszechnie z wzornictwem przemysłowym, architekturą wnętrz, sztuką użytkową czy modą. Dobry design – dzięki takim wydarzeniom jak EAST DESIGN DAYS – ma być utożsamiany z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej.

EAST DESIGN DAYS to przedsięwzięcie cykliczne, adresowane do profesjonalistów i entuzjastów dobrego projektowania, osób podejmujących działania na styku technologii i dziedzin projektowych. EDD to świętowanie różnorodności we wzornictwie przedmiotów użytkowych i mebli, dużej i małej architektury, projektach motoryzacyjnych i cyfrowych i wielu innych dziedzinach życia.

Chcemy prezentować znaczące dokonania na styku designu, inżynierii i technologii. Do udziału w wydarzeniu i zwiedzaniu naszych wystaw zapraszamy zarówno studentów, jak i uczniów podlaskich szkół średnich, a także mieszkańców miasta i regionu – mówił Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Architektury PB dr inż. arch. Adam Jakimowicz, główny organizator EDD.

Przez dwa dni, 18 i 19 października, na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej będzie można wziąć udział w inspirujących spotkaniach, warsztatach oraz obejrzeć wystawy, m.in. Architektura Polska XXL, Automotive Design – Jaguar Cars, prace studentów Wydziału Architektury PB, Art Deco z różnych stron świata – Tkaniny Misia – Paris, Vintage Radio Art – Polskie Radio Białystok, oraz wystawę Horosz & Zarzecka.

Gościem specjalnym wydarzenia jest Tadeusz Jelec – pochodzący z Giżycka polski projektant samochodów marki jaguar, który swoją karierę projektanta rozpoczął blisko 30 lat temu, po ukończeniu studiów z dziedziny projektowania transportu na Royal College of Art w Londynie. Designer przyjechał na specjalne zaproszenie organizatorów EAST DESIGN DAYS, aby opowiedzieć studentom oraz mieszkańcom Białegostoku o specyfice swojej pracy i zaprezentować własne projekty.

Tadeusz Jelec wygłosił podczas uroczystości wykład inauguracyjny, który był zapowiedzią piątkowego otwartego spotkania z nim oraz warsztatów dla studentów oraz uczniów białostockich liceów.

W gronie prelegentów i gości EDD są także:
Cedric de Menthon – przedstawiciel ekskluzywnych marek francuskich producentów tkanin; Cathy-Anne Gerulewicz – właścicielka firmy SML Concept, projektantka promująca w Polsce najlepsze francuskie marki z branży wyposażenia wnętrz; Elwira Horosz – białostocka projektantka mody, stylistka i organizatorka pokazów mody; Magdalena Zarzecka – projektantka i stylistka; Aleksandra Jakuć – designer, absolwentka Eindhoven Design Academy, prowadząca własną firmę w Amsterdamie; Bożena Datczuk – właścicielka firmy TOBO, produkującej meble; Dorota Ignatowicz – projektantka mebli w firmie Tobo; Władysław Bojarczyk – właściciel firmy deweloperskiej Markbud; Damian Traczyk – współtwórca robota edukacyjnego Photon; Bożena Wróblewska – Global Director of Marketing Communication and PR w Pfleiderer Group A. – firmie specjalizującej się w produkcji materiałów na bazie drewna wykorzystywanych w przemyśle wnętrzarskim i budownictwie.

Wydział Architektury PB organizuje EAST DESIGN DAYS wspólnie z firmami i instytucjami Polski północno-wschodniej – partnerami Wydziału w ramach Rady Przedsiębiorców WA PB. Wydarzenie będzie miało swoją odsłonę także w Suwałkach. W dniach 25-26 października EAST DESIGN DAYS odbywać się będzie w ramach III Forum Biznesowego Pogranicza „Metal Design Industry”. Nasza impreza promująca design wypełni lukę na mapie tego typu wydarzeń w Polsce – wyjaśnił Adam Jakimowicz.

Program EDD Białystok: eastdesigndays.pl
Organizację wydarzenia wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo