20 uczniów LO PB ze stypendiami Prezydenta Białegostoku

06-09-2018
stypendyści z LO PB

Blisko trzystu młodych białostoczan otrzymało stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce, w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za innowacyjną myśl techniczną. W gronie wyróżnionych znalazło się 20 uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

W czwartek, 6 września, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył akty stypendialne najzdolniejszej młodzieży z białostockich szkół. Serdecznie gratuluję wszystkim stypendystom dotychczasowych osiągnięć – mówił Prezydent Białegostoku – Mam nadzieję, że te stypendia będą dla młodych zdolnych ludzi dodatkową zachętą do rozwijania pasji i kolejnych projektów.

Stypendium za innowacyjną myśl techniczną otrzymało 96 osób – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich 18 uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej: Maciej Bachurzewski, Jan Dobkowski, Patryk Sebastian Ekonomiuk, Bartosz Kaca, Mikołaj Kasabuła, Gabriela Konopko, Gabriel Alexander Marques, Marek Mierzwiński, Maciej Niszczota, Konrad Oborski, Mateusz Pieróg, Maciej Pietrewicz, Marcin Przestrzelski, Kacper Sokół, Michał Szarało, Michał Wasilewski, Mateusz Adam Węcławski, Kacper Zaleski

Mateusz Pieróg wraz z Gabrielą Konopko są autorami czytnika alfabetu Braille’a oraz laski dla osób niewidomych. Projekty, które zdobyły już uznanie w kilku krajowych konkursach na innowacje uczniowskie, mają ułatwić osobom tracącym wzrok naukę czytania znaków Braille’a i poruszanie się w przestrzeni miejskiej.

Jan Dobkowski wraz z kolegami zbudował robota o wdzięcznej nazwie „Czołg nie waleczny lecz pomocny”. Młodych konstruktorów zainspirowała historia znajomego, który po skręceniu nogi potrzebował pomocy. Ich robot, sterowany za pomocą aplikacji, może podać unieruchomionej osobie rzeczy, które są poza zasięgiem rąk.

Kacper Zaleski, Marek Mierzwiński i Maciej Niszczota są twórcami czworonożnego robota Quadruped. Wyposażona w kamerę oraz trzyosiowy żyroskop konstrukcja funkcjonuje na zasadzie psa przewodnika – pomaga osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po mieście. Kacper i koledzy są uczniami kasy drugiej, ale już zdobyli indeks na studia na Politechnice Białostockiej. Była to nagroda w konkursie El-Robo-Mech organizowanym przez Wydział Elektryczny i Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.

Wszyscy uczniowie LO PB nagrodzeni stypendiami Prezydenta Miasta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną są członkami szkolnego koła robotyków, którym kieruje Grzegorz Nowik. Nauczyciel fizyki nie jest zaskoczony sukcesem swoich podopiecznych. Moim zdaniem wynika on z trzech elementów. Po pierwsze są to uczniowie, którzy wiedzą po co przyszli do szkoły: chcą wiedzieć i umieć więcej. Drugi element to finanse na realizację swoich projektów, które uczniowie pozyskują z programu stypendialnego „Odkrywcy Diamentów”. No i trzeci element to sama szkoła – tu mam na myśli zarówno kadrę, jak i wyposażenie, którym dysponujemy na co dzień – mówił Grzegorz Nowik. A motywacja do podejmowania nowych wyzwań? Tych młodych ludzi wystarczy tylko lekko ukierunkować. I oni później już swój wolny czas, weekendy, popołudnia, chętnie poświęcają na pracę nad swoimi projektami – dodaje Pan Grzegorz.

Uczniom przyznano również stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej. Takie wyróżnienie otrzymało 105 osób, wśród nich dwie trzecioklasistki Liceum Ogólnokształcącego PB. Monika Drozdowska i Julia Topór śpiewają w Międzyszkolnym Chórze Żeńskim przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Zespół tworzą dziewczęta w różnym wieku i dyrygentka prof. UMFC dr hab. Anna Olszewska. Chór zajmuje wysokie miejsca w konkursach krajowych i zagranicznych. Julia Topór śpiewa także w zespole Schola Cantorum Bialostociensis.

Uroczystość wręczenia aktów stypendialnych na rok szkolny 2018/19 miała miejsce w nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 24 w Białymstoku. W sumie na wsparcie uzdolnionych uczniów Prezydent Miasta przeznaczył ponad 554 tys. zł. W siedmioosobowej kapitule rozpatrującej i opiniującej wnioski stypendialne zasiadał m.in. prof. Jarosław Perszko, Prorektor ds. Studenckich PB.

Więcej informacji na: www.bialystok.pl

Wszystkim stypendystom Prezydenta Miasta Białegostoku z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo