Bobot na targach w Paryżu
27-04-2018Bobot – robot skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej zaprezentuje się na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine. To wyjątkowa okazja, aby tę konstrukcję obejrzała międzynarodowa publiczność.
Paryskie Targi Wynalazczości to prestiżowe wydarzenie promujące najciekawsze nowinki technologiczne. Tegoroczna, już 117. edycja odbywa się w dniach 27 kwietnia – 8 maja. Politechnikę Białostocką na targach reprezentować będą pracownicy i studenci Wydziału Mechanicznego – konstruktorzy Bobota: dr inż. Mirosław Kondratiuk, dr inż. Leszek Ambroziak, inż. Dawid Kamieński, inż. Kamil Guz, inż. Krzysztof Matus, inż. Kamil Domysławski, inż. Mateusz Apoń, inż. Piotr Burzyński oraz inż. Marcin Żukowski.
Bobot to robot o wysokości 140 cm. Wyglądem przypomina dziecko w wieku szkolnym. Jego miejscem „pracy” mają być jest odziały dziecięce w szpitalach. Bobot, jako elektroniczny opiekun małego pacjenta może pomagać w pracy pielęgniarek i lekarzy, np. zmierzyć temperaturę czy puls. Zapewni też zabawę podczas dłużących się dni w szpitalu. Może opowiedzieć bajkę, grać w gry, wyświetlić na swoim brzuchu – ekranie – film, czy przesyłać obraz z sali do smartfonów i tabletów. Robot połączony jest z aplikacją.
Bobot to solidna, ruchoma konstrukcja. Dysponuje rozszerzalnym systemem zasilania, wydajnymi minikomputerami oraz specjalistycznymi urządzeniami peryferyjnymi (kamery stereoskopowe, systemy diodowe, czujniki). Dedykowana mu aplikacja mobilna pozwala na wygodne sterowanie robotem i realizację wszystkich zakładanych celów.
Inspiracją do stworzenia BOBOTA, była wizyta z łazikiem marsjańskim na oddziale onkologii szpitala dziecięcego. Ten widok uśmiechniętych małych pacjentów sprawił, że postanowiliśmy zrobić coś co nie tylko będzie sprawiało im radość, ale też będzie użyteczne – mówi Marcin Żukowski, współtwórca projektu.
Dotychczas Bobot otrzymał główną nagrodę w konkursie technologicznym Technotalent 2016 oraz został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2017. Projekt wciąż się rozwija!
Historia Międzynarodowych Targów Wynalazczości Concours Lépine sięga 1901 roku. Dzięki swej renomie przyciągają rzesze zwiedzających. Wydarzenie wypromowało takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco (żelazne płuca), aparat do transfuzji krwi, laryngoskop, szkła kontaktowe i wiele innych. Co roku Targi Concours Lépine gromadzą setki rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z całego świata, a projekty oceniane są przez międzynarodowe jury.
Udział Bobota i jego konstruktorów w targach w Paryżu finansowany jest w ramach projektu „Najlepsi z Najlepszych! 2.0” pt. „Inteligentne konstrukcje mechatroniczne – projektowanie, budowa, weryfikacja i prezentacja innowacyjnych rozwiązań na międzynarodowych zawodach i konferencjach”. Wyjazd na targi wsparł także Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.