Náboj po raz pierwszy w Białymstoku

23-03-2018
Náboj po raz pierwszy w Białymstoku

23 marca, punktualnie o 11: 30, równocześnie w miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku oraz – po raz pierwszy – w Białymstoku, a także w miastach Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rumunii, wystartował Náboj – międzynarodowe zawody matematyczne dla uczniów.

W Białymstoku turniej odbył się na Politechnice Białostockiej, a zorganizował go Wydział Informatyki PB, Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” i białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Náboj to jedna z najciekawszych konkurencji matematycznych dla uczniów. Pod presją czasu i rywalizacją na żywo, uczestnicy rozwiązują zadania, które odbiegają od szkolnego schematu.

W tym konkursie przyda się uczniom oczywiście wiedza matematyczna, z geometrii, a przede wszystkim dobre myślenie logiczne. Sporo jest zadań wykorzystujących wiedzę z planimetrii, z rachunku, arytmetyki liczb –  to zawsze jest potrzebne. Zadania są zupełnie nowe, inne, powstały w międzynarodowym gronie organizatorów, w którym byli także Polacy. Wiele zadań przetłumaczono na polski. Ale proszę pamiętać, że matematyka to język międzynarodowy. Pod tym względem wyprzedza nawet język angielski. Zadania matematyczne można przecież zapisać nie używając słów a dalej będzie zrozumiałe na całym świecie. Wszyscy na świecie używamy tego samego systemu dziesiętnego, tak samo rysujemy wielokąty i tak samo zaznaczamy kąty – matematyka łączy! A taka zabawa, jak Náboj tylko tego dowodzi – mówi dr hab. Dorota Mozyrska, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, organizatorka lokalnej edycji konkursu.

W białostockiej edycji Naboju wzięło udział 150 uczniów, podzielonych na 30 drużyn – reprezentacje szkolne oraz kategorie: Juniorzy oraz Seniorzy. Do rozwiązywania zadań na holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB przystąpili licealiści z Augustowa, Białej Podlaskiej, Bydgoszczy, Giżycka, Lublina, Łosic, Łomży, Ostrołęki, Suwałk, Zamościa oraz Białegostoku (6 zespołów z I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, 2 zespoły z II Liceum Ogólnokształcące im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, 2 zespoły z I Społeczne Liceum Ogólnokształcące i 1 zespół z Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego), a także gimnazjaliści z Lublina, Łomży, Jaświł oraz Białegostoku.

Już kilka minut po godzinie 11:30, czyli w iście wystrzałowym tempie, członkowie drużyn pojawili się przy specjalnych stanowiskach organizatorów. Oddali rozwiązane zadania i pobrali nowe, zakodowane w kopertach. Takie są zasady rywalizacji Náboja: uczniowie, w czasie 2 godzin mają poprawnie rozwiązać jak największą liczbę zadań.

Kto wygra Náboj? Każda z lokalnych edycji ma swoich własnych zwycięzców. Dodatkowo w każdym z miast zawodów powstanie ranking drużyn. Uczniowie mogą więc porównać swoje wyniki w rankingu lokalnym oraz międzynarodowym.

Pierwsze miejsce w zawodach matematycznych Náboj 2018, edycja Białystok, kategoria Juniorzy, zajęli reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie: Jan Klimczak, Błażej Wilkoławski, Paweł Łacek, Jan Kwiatkowski, Mateusz Malinowski. Na miejscu drugim była ekipa z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku: Grzegorz Kiersnowski, Miłosz Moroz, Joanna Polińska, Michał Rozmysłowski, Paweł Magnuszewski. Na miejscu trzecim uplasowali się łomżynianie: Zuzanna Glinka, Michał Korwek, Maria Popławska, Michał Boguszewski, Tomasz Modzelewski z I Liceum Ogólnokształcącego.

W kategorii Seniorzy najwyższe miejsce na podium zdobyli ponownie lublinianie wyprzedzając uczniów z białostockiego I Liceum Ogólnokształcącego. I miejsce – reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie: Michał Borowski, Piotr Stankiewicz, Rafał Szulc, Radosław Jurecki, Grzegorz Szumigaj; II miejsce drużyna w składzie: Konrad Czapliński, Rafał Czarnecki, Miłosz Piekutowski, Szymon Tworkowski, Marcin Abramowicz z II LO Białystok; III miejsce – Maciej Święcicki, Kamil Kotowicz, Mateusz Ładysz, Przemysław Dominikowski, Filip Andrejuk z II LO Białystok.

Organizację zawodów „Náboj” na Politechnice Białostockiej wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta Białegostoku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie math.naboj.org.

Emocje związane z międzynarodową rywalizacją można obserwować także na facebooku: Náboj  Náboj Polska