Ekologia a zielona akupunktura miasta
Koncepcja zagospodarowania przestrzeni miasta z wykorzystaniem zielonej akupunktury.
Zachęcamy do uczestnictwa.
Miejska Zielona Akupunktura jest receptą na trudności związane z tworzeniem na terenie miast nowych wielkopowierzchniowych terenów zieleni (parków, skwerów). Polega ona na wykorzystaniu niewielkich powierzchni, rozrzuconych w postaci punktów na terenie aglomeracji, do sadzenia zieleni. W zielone przestrzenie można przekształcać takie obiekty jak: małe wewnętrzne dziedzińce (patia), alejki między budynkami, opuszczone działki, elewacje i dachy budynków (zielone ściany i zielone dachy), pasy zieleni przyulicznej; w ideę zielonej akupunktury wpisują się: łąki kwietne, zielone przystanki autobusowe, ogrody deszczowe, niewielkie sztuczne mokradła, parki kieszonkowe, ogrody społeczne itp. Przedsięwzięcia tego typu mogą w istotny sposób pozytywnie wpływać na miasto i jego mieszkańców, m.in. poprawiać estetykę przestrzeni, podnosić komfort życia, umożliwiać bliższy i częstszy kontakt z naturą, schładzać miejską wyspę ciepła, zwiększać retencję wód opadowych, uzupełniać/tworzyć sieć zielonych korytarzy na terenie miasta itp. Jednym z celów zielonej akupunktury jest wprowadzanie/przywracanie rodzimych gatunków roślin na terenach zurbanizowanych.
Temat: Koncepcja zagospodarowania przestrzeni miasta z wykorzystaniem zielonej akupunktury
Instrukcja wykonania zadania konkursowego
- W granicach wybranego miasta należy zinwentaryzować pięć istniejących obiektów, które spełniają kryteria „zielonego punktu”. Inwentaryzację należy przeprowadzić z wykorzystaniem karty inwentaryzacyjnej, będącej załącznikiem do niniejszej instrukcji (Załącznik nr 1). Następnie należy zaprojektować trzy nowe obiekty (wybrać typ obiektu i jego lokalizację na terenie miasta), które uzupełnią istniejącą sieć zielonej akupunktury. Opis nowych obiektów należy przeprowadzić z wykorzystaniem karty, będącej załącznikiem do niniejszej instrukcji (Załącznik nr 2).
- Praca konkursowa powinna zawierać: stronę tytułową (Załącznik 3), karty inwentaryzowanych obiektów (5 kart), karty projektowanych obiektów (3 karty) oraz Podsumowanie i wnioski, powinna być sformatowana jak do wydruku (marginesy 2,5 cm, czcionka Times New Roman 12, interlinia 1,15) i zapisana w pliku PDF (nazwa pliku: Miasto_Nazwisko autora_Szkoła). Gotowe prace muszą zostać nadesłane na adres: liceum [at] pb.edu.pl Do Konkursu należy się zgłaszać do 8 listopada 2024 roku. Prace należy nadsyłać do 20 listopada 2024 roku.
Autorzy dziesięciu najlepszych prac zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu.
Temat: Koncepcja projektowa „zielonego punktu”
Instrukcja wykonania zadania konkursowego
- Autor pracy krótko omawia trzy zaprojektowane przez siebie „zielone punkty”. Następnie wybiera jeden z nich i przedstawia jego projekt w formie graficznej (rysunki, fotografie) wykorzystując do tego prezentację multimedialną. Prezentacja powinna zawierać następujące elementy (kolejne slajdy):
a) Lokalizacja (miasto, dzielnica, ulica)
b) Stan istniejący – dokumentacja fotograficzna
c) Widoki obiektu (wizja autorska – zeskanowane rysunki odręczne)
d) Wykaz roślin użytych w projekcie (nazwy gatunków i ich zdjęcia)
e) Metryczka (Nazwa szkoły, imię i nazwisko autora, klasa, rok szkolny) - Wystąpienie powinno trwać nie dłużej niż 15 minut.
Przydatne dokumenty:
Załącznik 1 – Karta inwentaryzowanego obiektu
Załącznik 2 – Karta projektowanego obiektu
Więcej informacji w Regulaminie konkursu Ekologia a zielona akupunktura miasta (PDF, 206 KB, otworzy się w nowej karcie)
Pola oznaczone (*) muszą być wypełnione obowiązkowo.